Začátkem února zveřejnil městský úřad na úřední desce veřejnou zakázku s názvem Nakládání s komunálním odpadem v Jindřichově Hradci, a to na období od prvního ledna roku 2013 až do posledního prosince roku 2017. Více v rozhovoru pro Deník přiblížil jindřichohradecký místostarosta Pavel Vejvar (VPM).

Přiblížíte celou situaci kolem vypsání nového výběrového řízení?
Skutečností je, že stávající smlouva, kterou nastavilo předchozí výběrové řízení, se společností AVE končí 31. prosince letošního roku. Čas kvapí, a proto jsme začali připravovat nové výběrové řízení tak, aby byl dostatečný prostor z hlediska časovosti a povinných termínů, které vycházejí z faktu, že se jedná o velkou soutěž. Firma, která ve výběrovém řízení zvítězí, by měla mít dostatečný prostor se na činnost připravit.

Mají pravdu hlasy ozývající se jak z městské společnosti Mihos, tak od některých zastupitelů, které tvrdí, že vedení města si nepřeje účast a vítězství Mihosu?
V této chvíli srovnáváme všechny na stejnou startovní čáru a já se v tomto okamžiku nebojím říci, že na ní stojí i naše městská firma Mihos. Dbáme o to, a to nám může být třeba i vyčítáno, že chceme docílit nejnižší cenu v rámci možností, které na trhu jsou. Takže pokud naše firma tvrdí, že by práce provedla levněji, pokud tato premisa platí, tak bych se na jejich místě vůbec nebál soutěže zúčastnit a svá slova dokázat. Kde jinde než v rámci objektivních pravidel a srovnání jednotlivých věcí můžu dokázat, že na to mám? Zcela pochopitelně: nejlepším argumentem pro všechny občany Jindřichova Hradce bude přece doopravdy prokázat skutečnost, že je Mihos nejlevnější.

Takže Mihos žádnou nenápadnou stopku od města skutečně nedostává?
Samozřejmě že ne. Podmínky regulérnosti soutěže jsou nastavené tak, že z hlediska přípravy a dalších věcí se Mihos do soutěže může přihlásit. Jsem dalek toho, abych říkal, že výběrové řízení je pro někoho stopkou nebo naopak zvýhodněním. Je třeba si uvědomit, že celá věc není čistě jen o tom, kdo bude svážet odpad. Jde o to, že musí vzniknout odborný tým, který se odpady zabývá. Je to otázka různých výkazů, sledování… není to čistě jen o technice.

Je tedy podle vás vůbec reálné, aby se Mihos stihl na celou věc připravit?
I když odpovím ano, tak se jistě objeví hlasy, které budou tvrdit, že to tak není, že doba je příliš krátká a další věci. Myslím, že pokud všechno půjde tak jak má jít, tak snad ano. Ale nebudu předjímat. Na záležitost přípravy je nyní půl roku čas a za tu dobu se dá stihnout leccos. Máme s výběrovým řízením čas řádově do měsíce května.

Na závěr trochu spekulace, se kterou někteří už také přišli. Existuje v tomto konkrétním výběrovém řízení možnost spolupráce několika firem? Jakýsi kompromis?
Věci nejlépe fungují, když je dělá jedna organizace na své jméno. Samozřejmě se dají dohodnout různé smlouvy a společenství, to není nijak vyloučené, ale v tomto případě bude existovat jeden jediný garant.