Zaměstnavatelé, aby se nyní báli, že jim začnou pracovníci víc marodit.

Tam, kde nemají vysokou nemocnost, jak například ve Sloupárně Majdalena, až takový problém podle ředitele firmy Milana Hamerníka nevznikne. „Máme 105 lidí a nemarodí tolik. Dáváme jim týden dovolené navíc, který většinou využívají, když dostanou chřipku nebo jsou nachlazení. A u menších firem to může být likvidační,“ uvedl ředitel Hamerník.

Doposud firmy vyplácely zaměstnancům dva týdny nemocenské a mohly si polovinu vyplacené částky odečíst, to teď padlo. „Můžeme se rozhodnout, zda budeme platit odvod , tak jak byl, tedy 2,3 procenta a nic se nám nevrátí a nebo zda zvýšíme odvod na 3,3 procenta a půlka se nám vrátí,“ říká účetní zemědělské firmy Agrodos Studená Hana Šteflová.

První varianta je asi pro podnikatele lepší, ale pak nezbývá, než doufat, že zaměstnanci nebudou marodit.

Podle Šteflové však velké starosti firmě působí zrušení možnosti přivýdělku na dohodu pro nezaměstnané, kteří by tak přišli o podporu.

„My potřebujeme lidi na sezónní práce, na druhé straně třeba zrovna u nás v Domašově si těžko najdou jinou práci a tohle byl pro ně přivýdělek. Teď bude potíž na sezónu někoho sehnat,“ dodala.
Soukromý dopravce na železnici ředitel Jindřichohradeckých místních drah Jan Šatava úplně fatální rok 2011 neočekává, i když úbytek veřejných financí je zřejmý. „Ještě jsme všechno neprostudovali, ale o týden delší proplácení nemocenské nevidím tak dramatické. Máme malou nemocnost, která nám v poslední době po snížení nemocenských dávek výrazně poklesla,“ zmínil Šatava.
Předseda a. s. Ciz–Agro Cizkrajov Jaroslav Pokorný poukazuje i na skryté škrty v zemědělství.