Ladoga se stala většinovým vlastníkem likérky v roce 2013. Jindřichohradecká společnost tak mění majitele po více než deseti letech. „Ruští spoluakcionáři firmu prodali a mohu s radostí říct, že Fruko je opět stoprocentně v českých rukou. Už tam není žádný zahraniční akcionář,“ neskrýval radost z obchodu ředitel jindřichohradecké likérky Josef Nejedlý s tím, že prodej byl v uplynulých dnech zdárně dokončen a změna vlastníka už je zapsaná také v obchodním rejstříku.

Likérka Fruko- Schulz bude po letech opět v českém vlastnictví.
Prodej jindřichohradeckého Fruka je téměř hotový. Likérku kupuje firma z Prahy

Nově je Fruko v rukou pražské společnosti. „Většinový podíl koupila nepotravinářská firma Unikont, která patří panu Bukovskému. Jsou to obchodníci, kteří prodávají komunální techniku, například multikáry, zametací stroje nebo sekačky a koupě firmy Fruko-Schulz je pro ně zajímavá investice. Nic se u nás nebude měnit, co se týče výroby, sortimentu a doufám, že ani vedení,“ řekl s nadsázkou Josef Nejedlý a dodal, že se bude snažit likérku dál vést, jako by byla jeho.

Pro Fruko jde o klíčový krok. Právě účast ruských akcionářů měla totiž na firmu, vzhledem k válce na Ukrajině, negativní dopady. „Otočili se k nám zády odběratelé, dodavatelé i banka a v loňském roce jsme měli kvůli ruským akcionářům obrovské problémy. Po návratu firmy do českých rukou tak budeme moci obnovit obchodní vztahy, které kvůli vlastníkům z Ruska skončily. Teď už se nás nikdo bát nemusí a jsem přesvědčený, že likérka je v dobrých rukou, protože Unikont je prověřená prosperující firma,“ přiblížil Josef Nejedlý. Spolupráci s Frukem ukončily kvůli většinovým ruským vlastníkům například e-shopy Mall.cz, Alza.cz nebo obchodní řetězec Ahold.

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz je druhým největším výrobcem tuzemáku v Česku.
Tuzemák s plachetnicí má dlouhou tradici. Firma ho čepuje i na benzince

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz navazuje na tradici firmy Moritz Schulz, která ve městě od roku 1898 vyráběla ovocná a dezertní vína. Po znárodnění v roce 1948 spadal podnik pod skupinu Jihočeská Fruta. V roce 1993 následně vznikla společnost Fruko-Schulz, která v současné době zaměstnává téměř stovku lidí. V prodeji produktů likérky suverénně vede tuzemák. Firma je po Božkovu druhý největší výrobce tuzemského rumu v Česku. V roce 2022 ho prodala přes dva miliony litrů.