Studenti od pondělí do čtvrtka maturovali nanečisto, výsledky se dozvědí začátkem listopadu

Generálku mají za sebou také v Soukromé střední škole obchodu, služeb a a provozu hotelů v Jindřichově Hradci.

„Při generálce se vyskytly pouze drobné organizační problémy. Pražský server, na který se odesílaly výsledky didaktických testů, byl přetížený a padal. Nějaké připomínky jsme odeslali rovnou na Cermat. Jinak v testech byly některé odpovědi nejasné a některé učivo, které v nich bylo, budou studenti teprve probírat ve čtvrtém ročníku, takže ho neznali,“ zhodnotil ředitel jindřichohradecké soukromé školy Jiří Toufar.

Studenti mají z generálky rozporuplné pocity. „Vybrala jsem si základní úroveň maturity. Myslím si, že pokud vysoké školy nebudou státní maturity zohledňovat, tak je zbytečné si brát obtížnější úroveň. Dále jsem si kromě českého jazyka zvolila angličtinu. V didaktickém testu bylo 63 úloh, což si myslím, že je za hodinu docela náročné. Pro toho, kdo nezná dostatečně slovíček a angličtině se plně nevěnuje, musí být test velmi obtížný. U českého jazyka podle mého názoru didaktický test znalostí příliš nedokazuje,“ popsala studentka Gymnázia Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Lucie Schmiedová.

Výsledky státních maturity budou studenti a ředitelé škol znát na začátku listopadu, podle posledních informací z ministerstva i dříve než 3. listopadu, jak se původně předpokládalo.

Státní maturity dosáhly schválení po dlouhých 14 letech a ani nyní není jejich forma bez připomínek. Nová podoba zkoušky dospělosti vyšla už na miliardu a každý rok vyjde na 210 milionů. Právě skončené maturity nanečisto se zúčastnilo celkem 1225 škol a přes 220 tisíc budoucích maturantů. Do 15. listopadu se žáci musí přihlásit k ostré maturitě, do té doby se ještě mohou rozhodnout, kterou úroveň zvolí. Některé otázky a odpovědi v didaktickém testu jsou nejednoznačné. Ministerstvo slibuje, že do skutečné zkoušky všechny problémy odstraní.