VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Geneticky modifikovaná kukuřice na jihu Čech

České Budějovice - Druhý největší velkoplošný pokus od roku 2005 v naší republice se chystají v dubnu spustit jihočeští biologové.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Členka výzkumného týmu z BC AV ČR, Radka Fabiánová, ukazuje cedule, které jsou rozmístěny kolem pole s pokusnou GM kukuřicí. V pozadí jsou sazenice GM brambor.Foto: Deník/ Daniela Bicková

Už za několik dní vysejí na pole, vzdálené jen zhruba patnáct kilometrů od krajské metropole, geneticky upravenou kukuřici, odolnou vůči plevelům a bázlivci.

Pokusná plodina poroste na rozloze čtrnácti hektarů, což pro představu odpovídá ploše o velikosti čtrnácti českobudějovických náměstí Přemysla Otakara II.

„Je to kukuřice jen na pokus a bude podléhat přísným opatřením na výsev, ošetřování a likvidaci,“ ujišťuje vedoucí vědeckého projektu Oxana Habuštová z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Mezi zemědělskou úrodu a do sklizně se geneticky modifikovaná kukuřice dostat nemůže a nemůže se ani namnožit samovýsevem. Všechny pokusné rostliny se totiž zlikvidují ve stadiu, kdy ještě zrno nemůže vyklíčit. „Kukuřice ve voskové zralosti se rozseká na jeden centimetr velké kousky a zaorá se do půdy,“ upřesnila Habuštová.


Vědecký pokus potrvá tři roky

Pokus v jižních Čechách potrvá tři roky a klade si dva hlavní cíle. Za prvé budou vědci testovat, jestli uměle upravená odrůda ovlivní přirozené nepřátele bázlivce kukuřičného a samozřejmě zda také odolá přímému napadení tímto škůdcem, pokud se v porostu vyskytne.

Druhým cílem pokusu je zjistit, jestli je z biologického a ekologického hlediska škodlivější geneticky modifikovaná kukuřice, nebo používání širokospektrálních insekticidů ve formě granulátu k hubení larev bázlivce a jiných žravých půdních škůdců.

„„Insekticidy jsou chemické přípravky určené k hubení hmyzu v jeho různých vývojových stupních, jsou drahé a zabíjí i užitečný hmyz. Zasahují zejména nervový systém hmyzu, a to dýchacími orgány, při požití a také pouhým kontaktem s tělem hmyzu. Genetická modifikace oproti tomu chrání jen proti určitému škůdci,“ vysvětlila Habuštová a předeslala, že větší škodlivost budou mít pravděpodobně insekticidy. To potvrdily i podobné pokusy, které se dělaly v menším měřítku v Německu.


Pozor! Nesmí se trhat!

Pole, na němž poroste geneticky modifikovaná kukuřice, je umístěno ve velkém láně daleko od obydlí. Pozemek nebude oplocen, ale ve všech rozích budou výstražné cedule, které upozorňují na to, že se do pole nesmí vstupovat a rostliny se nesmí trhat ani zkrmovat.

Pakliže by se i přesto nějaký zvědavec do pole vydal, bude nejspíš zklamán. „Je to normální kukuřice, člověk ji pouhým okem nepozná. Určit se dá jen analýzou DNA nebo imunologickými metodami,“ řekla bioložka.

Ve čtrnácti hektarovém poli se budou pěstovat na menších, rozptýlených úsecích celkem tři vzorky plodiny: 1. geneticky modifikovaná kukuřice, 2. kontrolní (nemodifikovaná) kukuřice a 3. kontrolní kukuřice, která bude ošetřena insekticidy. Vědci pak budou zkoumat, která kukuřice je šetrnější vůči hmyzu na rostlinách a v půdě a jak si vede v odolnosti vůči škůdcům. Testování potrvá tři roky.

Celý pokus si vyžádal více než roční přípravu a je velmi nákladný. Výzkumníci si pronajímají zemědělskou parcelu a najímají pracovníky na obhospodařování pole. Projekt dotuje grant Ministerstva zemědělství ČR.

„Náročné bylo i získání všech povolení. K projektu se vyjadřuje ministerstvo zemědělství, a zejména ministerstvo životního prostředí,“ poznamenala Habuštová a ujistila, že se nemůže nic stát. Jednak bude modifikovaná kukuřice vždy zlikvidována a jednak upravený gen nemůže člověka nikterak ovlivnit.

Geneticky upravené rostliny se dnes běžně používají. „Dnes prakticky nelze na světových trzích koupit sóju, která by neobsahovala geneticky modifikovanou příměs. V řadě států, například USA, se pěstuje a tedy konzumuje převážně geneticky modifikovaná kukuřice a žádné neblahé účinky nebyly pozorovány. Strach lidí vyplývá jen z nevědomosti,“ uzavřela Habuštová.


Jak jsou na tom jižní Čechy s kukuřicí?

V Jihočeském kraji se kukuřice pěstuje na zhruba třiceti tisících hektarů. Jedním z pravidelných pěstitelů této plodiny je například zemědělských podnik ZOD Borovany. „Kukuřici budeme sít po dvacátém dubnu,“ říká Jindřich Kořínek. Letos budou mít kukuřici na 250 hektarech.

I tady už se potýkají se škůdci, i když mají pozemky v relativně vyšších polohách. „Choroby se u nás začínají objevovat. Zavíječ, sněti,“ vyjmenovává borovanský předseda s tím, že u zemědělců v nižších polohách může být situace se škůdci horší.

Ohledně modifikovaných plodin se nechce Kořínek pouštět do hodnocení. Ale připomíná, že v potravním řetězci už se modifikované plodiny stejně objevují. „Do krmných dávek pro zvířata přidáváme sóju, která je z Ameriky,“ říká Kořínek a doplňuje, že i sója, kterou si kupují spotřebitelé v obchodě, se dodává z Ameriky, kde jsou geneticky modifikované plodiny povolené.

„Kdyby se pěstovala geneticky upravená řepka, která je určená jako surovina pro bionaftu, tak proč ne,“ myslí si Kořínek a dodává, že by třeba mohla potom být levnější.

Bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera virgifera) je velmi nebezpečným škůdcem kukuřice. Škody páchají larvy na kořenech a potlačují tak růst rostliny. Brouci žerou samčí i samičí květenství a tím zmenšují produkci zrna. Bázlivec se rozšiřuje z jihovýchodní Evropy a v České republice se zatím vyskytuje nejvíce na Moravě, kde v příštích letech hrozí snížení úrody kukuřice. Loni se škůdce objevil i na Pelhřimovsku a Jindřichohradecku.

Autor: Daniela Procházková

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě pracovník/ce odboru správy majetku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme: , - schopnost jednání s lidmi/profesionální vystupování; samostatnost a flexibilita, ochota dále se vzdělávat; bezúhonnost v dosavadním životě; způsobilost k právním úkonům (plná svéprávnost); státní občan ČR (popřípadě cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, který ovládá jednací jazyk); řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič; znalost práce s Microsoft Office;, , zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, sociální fond; pružná pracovní doba; 5 týdnů dovolené; pravidelné vzdělávání, školení a rozšiřování znalostí v oboru, jazykové vzdělávání;. Pracoviště: Město dačice, Krajířova, č.p. 27, 380 01 Dačice. Informace: Monika Nováková, +420 384 401 227.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 30 000 Kč

Technici přístrojů, strojů a zařízení v ostatních průmyslových oborech technická příprava výroby - expedice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - KONTAKT POUZE TELEFONICKY A EMAILEM!!!, - pracovní poměr nad dobu neurčitou;, - návrhy technického řešení Autocad; technická příprava výroby - expedice, expediční sklad; VZV motorový, elektrický, bagr. Pracoviště: Oha s.r.o., 378 33 Nová Bystřice. Informace: Ludmila Jirsová, +420 725 580 244.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 20 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v peněžnictví klientský pracovník/pracovnice - Jindř. Hradec. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT POUZE E-MAILEM !!!;, Láká Vás práce v bance? Jste rádi v kontaktu s lidmi? Baví Vás komunikace, nebojíte se práce s penězi a chtěli byste se realizovat i v obchodní činnosti? Pak je tato pozice skvělou příležitostí právě pro Vás!, Pracovní náplň:, - zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací; aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB; aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB; plnění obchodních výsledků a plánů, Nehledáme "ideální kandidáty" na pozici, ale motivované lidi s potenciálem k rozvoji., Požadavky:, - SŠ vzdělání s maturitou; pozitivní vztah k lidem; obchodní předpoklady; dobré komunikační schopnosti; cílevědomost a zájem o sebevzdělávání; výhodou komunikativní znalost anglického nebo jiného světového jazyka, Nabízíme:, - možnost budovat kariéru, získávat zkušenosti a rozvíjet se; perspektivní a odpovědnou práci v prosperující mezinárodní společnosti; stabilní zaměstnání s možností odborného růstu a vzdělávání; příjemné pracovní prostředí; motivující finanční ohodnocení; široké spektrum zaměstnaneckých výhod v rámci celé finanční skupiny ČSOB; příspěvek na penzijní a životní pojištění; týden dovolené navíc; příspěvek na stravování; příspěvek na volnočasové benefity - Cafeteria systém; 3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Československá obchodní banka, a. s. - 001, nám. Míru, č.p. 140, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Kristýna Šrámková, .

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 15 000 Kč

Řezníci a uzenáři řezník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v oboru; praxe v oboru vítána; časová flexibilita; na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení; vhodné i pro absolventy; , ŽIVOTOPIS ZASÍLEJTE na e-mail: blazkova@kfgroup.cz; dotazy k volnému místu na tel. 602344839. Pracoviště: Řeznictví karel frank s.r.o. - 001, Jáchymova, č.p. 906, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Frank, +420 602 344 839.


U odbočky na Šebanov se stala vážná dopravní nehoda.
6

Čelní střet tří osobních aut u Šebanova má tragický konec

Štěně labradorského retrívra Marley z Prachatic.

Veterinární správa finišuje s posudky, Marley půjde do náhradní péče

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Hradci

Jindřichohradecký deník pokračuje v unikátním cyklu Jak jsme žili v Československu. Každý týden v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Díváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlížíme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 23. března, se podíváme do historie Veslařského klubu Vajgar z Jindřichova Hradce.

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT