K republikové výzvě Vyjdi ven se připojili studenti Gymnázia Vítězslava Nováka i několik dalších z ostatních škol.Studenti hradeckého gymnázia vyšli před budovu své školy už v 11:40. „Byl jsem dohodnutý s vedením školy, že akci uděláme přes přestávku. Našlo se ale množství těch, kteří tu zůstali i přes další vyučovací hodinu až do dvanácti, kdy stávka studentů začala všude jinde. To už byl jejich vlastní risk, kterým riskovali neúčast v hodině,“ řekl organizátor Jakub Hauser z Gymnázia Vítězslava Nováka.

To bylo oficiálně jedinou školou v Hradci, která se do akce zapojila, nicméně na místo dorazily desítky studentů z některých dalších středních škol i z Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické. „Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale pak se dostavilo hodně lidí a jsem opravdu spokojený,“ zhodnotil účast Jakub Hauser.

V Třeboni demonstraci zorganizoval studentský parlament tamního gymnázia. Vše se tady ale odehrálo dřív, než na ostatních místech. Ředitelka gymnázia v Třeboni Anna Kohoutová vysvětlila, že poté, co jí studenti oznámili, že by se k akci Vyjdi ven chtěli připojit, se domluvili na kompromisu.

„Nechtěli jsme, aby tím byla narušena výuka, v rámci které už jsme měli v plánu nějaké akce. Proto studenti nerespektovali 12. hodinu a dohodli jsme se, že to zorganizují o velké přestávce,“ objasnila. Desítky studentů v tu dobu vyšly před budovu a podepsali archy. „My jsme jen pohlídali bezpečnost, protože vyšli před školu, kde je silnice. Potom se zase v poklidu vrátili do budovy,“ dodala ředitelka.

Studenti z Třeboně nesouhlasí s vedením republiky

Třeboň - K protestní akci Vyjdi ven se připojili i studenti třeboňského gymnázia. Akci tady organizoval studentský parlament v čele s Rebekou Jechovou a Helenou Rozporkovou, která vysvětlila, proč se i oni ke stávce připojili: "Rozhodli jsme do stávky zapojit, protože stejně jako ostatní nesouhlasíme s děním ve vedení naší republiky. Nesouhlasíme například s některými kroky prezidenta České republiky, například jeho inaugurační projev se také zasloužil o naši pozornost, dále s kroky pana premiéra v demisi a s jeho jmenováním." 

Akce se zúčastnilo přes 50 studentů a zapojili se i učitelé. Jak ale Helena Rozporková dodala, pod znění stávky se jich podepsalo více. "Studenti, kteří se nezúčastnili, nejeví veliký zájem o politiku či nesouhlasí se zněním. Každý může mít svůj vlastní názor. V našem školním časopise je pokaždé politické okékno, o které se starají studenti gymnázia a snaží se ostatní informovat o dění u nás i ve světě, takže se to v něm určitě odrazí," pokračovala a dodala, že stávka Vyjdi Ven není od organizátorů plánovaná jako jednorázová akce. "Takže budeme určitě pokračovat dále, dokud nebudou naše názory vyslyšeny. Na našem gymnáziu se měří stejným metrem vše a všichni, tak proč ne i ve vedení naší republiky?" ptá se studentka.

K akci Vyjdi ven se přidali i studenti z třeboňského gymnázia.

K akci Vyjdi ven se přidali i studenti z třeboňského gymnázia. Foto: Helena Rozporková