VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hajní museli projít několika hájovnami

Jindřichohradecko – Na snímku z roku 1931 jsou moji rodiče s mojí starší sestrou Marií. Tatínek má na sobě schwarzenberskou uniformu – šedé kalhoty a hnědé sako se zeleným límcem a knoflíčky z parůžků. Nosil tvrdé bílé límečky, které se žehlily za mokra velice silně naškrobené.

6.2.2011 1
SDÍLEJ:

Rodiče Věry Menclové se sestrou Marií.Foto: rodinný archiv

Tatínek se narodil ve Zlivi u Českých Budějovic jako syn hostinského (Mazancova hospoda), kde se točilo schwarzenberské pivo z protivínského pivovaru. Kníže Adolf Schwarzenberg z Hluboké pořádal pravidelně ve Zlivi hony na zvěř a divoké kachny, které hnízdily na rybníce Horný. Po skončení honu proběhl před hospodou slavnostní výřad zvěře s poslední poctou, střelci a honci rozdělili zvěř, kníže Adolf byl štědrý, kdekoho podělil. Potom všichni do noci v hospodě slavili, mezi nimi i kníže se svými hosty.

Tatínek měl rád les, pracoval jako čekatel hájemství Stará obora – Hluboká n. Vlt. Roku 1909 nastoupil vojenskou službu do Českých Budějovic k pol. děl. pluku č. 24 a do dělostřelecké školy v Hajmaškeru v Uhrách. Po návratu z 3–leté vojenské služby byl ustanoven mladším hajným v polesí Přídolí u Českého Krumlova. V roce 1914 vypukla první světová válka a tatínek byl 1. srpna povolán k vojsku. Odjel s polním dělostřeleckým plukem č. 9 na bojiště srbské. Po velkých bojích a velkých ztrátách přes řeky Drína – Sáva – Dunaj, které trvaly a opakovaly se třikrát, byl český armádní sbor přeložen r. 1915 na bojiště do Karpat, přes celé Polsko – Krakov – Lvov – Přemysl, až do Ruska, až k Mikolajevu. Po vybudování krytů a palebného postavení byli vyměněni německými armádami a posláni proti Itálii, kde byli postaveni poblíž moře v tzv. Brest. údolí, kde se Italové pokoušeli útočit na Terst. Palba italských baterií trvala 16 dní, po uplynutí té doby byl podniknut útok a po velkém průlomu u Džividale byli Italové nuceni ustoupit po velkých ztrátách přes řeku Tagliamento až na Piavu.

Nástup pluku přes Piavu se nezdařil, neboť tam bylo již také dělostřelectvo francouzské. Po velkém utrpení a ztrátách byl zbytek pluku r. 1918 přeložen a převezen přes bývalé Srbsko do Bulharska, Makedonie, kde ještě proběhly tuhé boje. Vojáků ubývalo, nepřítel dostával stálé posily, pluk ustupoval přes celé Srbsko přes Niš, Kragujevič, Bělehrad, kde již šly zprávy o naší samostatnosti.

Tatínek byl za ty čtyři roky raněn na srbském bojišti a po uzdravení v nemocnici Segetín poslán zpět do pole. Ztráty byly hrozné, mnoho vojáků padlo hned v r. 1914, mezi nimi i tatínkův bratr Václav. Po propuštění z vojenské služby 15. 11. 1918 se tatínek vrátil do Zlivi a 1. prosince dostal místo v zámeckém polesí Třeboň – Holešovičky, kde byl jmenován lesním hajným a mohl se oženit. Maminka byla ze Staré Hlíny a po přestěhování na Svatou Barboru se zde narodila moje sestra.

Tenkrát museli hajní projít několika hájovnami, a tak byl tatínek přeložen do Evženova Údolí v polesí Jemčina. Zde se narodil můj bratr Karel, křtili ho v Roseči, kde se konávaly slavné poutě.

Ani lesy nezůstaly ušetřeny pozemkové reformy a změn majitelů, po zestátnění i změn uniforem lesníků. Posledním tatínkovým působištěm byla hájovna Klobasná v polesí Vřesná u Veselí nad Lužnicí, kde jsem se narodila já jako nejmladší z dětí.

Vzpomínky na válku provázely tatínka celý život, vyprávěl nám zážitky už jako malým dětem, až se maminka zlobila, že se nám o tom v noci zdá. Často jsme usínali při písničce „Na Piavě zvečera slyšet je každá střela“ nebo „Z jedné strany hory, z druhé padají miny, kam jsme se dostali z Hercegoviny“ nebo „Hercegovina samá skála je a tam mnoho vytrpěla česká artilerie. Pro císaře pána, jeho rodinu, tam musela vybojovat Bosnu Hercegovinu“. Nebo také „Hory širé a skály vysoké jsou naši přátelé, ty nám nenavrátí, co jsme měli rádi, domovy vzdálené. Tu písničku skládali vojáci čeští záložáci, v tom čtrnáctém roce ve světové válce při jasném měsíci“.

Když jsme byli starší, rádi jsme si nechávali vyprávět podrobnosti a žasli jsme nad hrůzami války. Dělostřelci neměli zákopy jako pěší vojska, často byli jako nekrytý cíl nuceni pokračovat bez odpočinku, jídla a pití. Velitel neměl s vojáky soucit a nazýval je českými psy. Nepřátelský granát ukončil jeho život a velitel, který přišel po něm, byl velice hodný a s vojáky jednal jako se sobě rovnými.

Čtyři roky na bojištích, časté postupy a ústupy bez vítězů a poražených, utvrzovalo vojáky o nesmyslnosti válečného běsnění a nenahraditelných ztrátách těch, kteří jsou zvěčněni na památníčcích v každém našem městě a vesnici.

Věra Menclová

6.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení