Halina s Danielem denně cvičí, a tak se i přes predikce lékařů dostavují pokroky. „Daniel je moje láska, nikdy jsem se nevzdala a díky usilovné práci se dnes dokáže s pomocí další osoby postavit a ujít několik kroků,“ popisuje usměvavá žena.

MILUJE POHYB

Jejich společným velkým snem, který se možná díky sbírce Nadačního fondu pomoci Znesnáze21 Karla Janečka a Markéty Sýkorové uskuteční, je jezdit na výlety na speciálně upraveném kole. „Už dlouho si přeji synovi dopřát takový pohyb, který miluje a spojit to se zálibou v přírodě,“ upřesnila Halina.

Na patnáctiletého syna je sama, protože jeho otec od nich odešel, když mu bylo teprve devět měsíců. „Bohužel se nesmířil se skutečností, že je nemocný. Já už jsem se s tím naučila žít a díky tomu si vážím drobností,“ vysvětlila Halina.

Daniel má 4. stupeň zdravotního postižení a nedávno mu diagnostikovali i poruchu autistického spektra. „Navštěvuje celkem dvanáct doktorů, mimo jiné neurologa a psychologa, každého s jinou specializací, jak se malý dostal do puberty, tak se aktuálně projevují psychické změny,“ osvětlila matka samoživitelka.

NEJLEPŠÍ LÉK

Podle jejích slov je nejlepším lékem příroda a pohyb venku. „V přítomnosti více lidí je nejistý a raději vyhledává klidná místa. V lese miluje poslouchání ptáčků a zkoumá listy stromů. Těšíme se, že porostou houby a budeme sbírat jahody a borůvky,“ zmínila.

Daniel má ze sebou dvě operace nohou, podle lékařů je třeba pravidelná zátěž, aby přibývala svalová hmota. „Proto si myslím, že tandemové kolo bude ideální terapií. Navíc díky tomu, že budu sedět za ním, bude mít pocit, že sám řídí, což je úžasná věc,“ přiblížila bojovnice s osudem.

Pomocí kola, která vyjde na částku 50 tisíc korun, by chtěla obohatit jeho život. „Na takto drahou pomůcku nejsem schopná sama našetřit, a proto budu vděčná za jakoukoliv finanční podporu,“ uzavírá Halina Okuněva.

Sbírka potrvá ještě 80 dní, zatím štědří dárci věnovali 15 200 korun. Jak pomoci, se lze dozvědět více na webu Nadace fondu pomoci Znesnáze21.