Například dobrovolní hasiči z Jindřichova Hradce mají za tento týden na kontě další čtyři výjezdy. Hned v pondělí vyjížděli do Blažejova. „Okolo čtvrt na dvě odpoledne nám byl ohlášen požár v Blažejove. Naše jednotka vyjela do deseti minut. Když jsme přijeli na místo, většinu požáru pole měla profesionální jednotka pod kontrolou, ale i přesto jsme různá ohniska, která zůstala, prolívali vodou. Velké vedro nám to trošku komplikovalo, ale dodržovali jsme pitný režim. Zhruba po dvou hodinách jsme se vraceli na základnu. Při požáru pomáhalo i SDH Kunžak," popsal pondělní zásah Miroslav Bachorík z pohledu jindřichohradeckých dobrovolných hasičů.
„Jednalo se o požár slámy po sklizni ovsa, který způsobil škodu ve výši šest tisíc korun. Uchráněné hodnoty jsou ve výši sto tisíc. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na kombajnu," vypověděla Jana Neškodná, vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a ZPP Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Ve stejný den hořelo také u Člunku, Plačovic, Lodhéřova, Heřmanče a Radouňky.

V úterý vyjížděli hasiči k požárům v Libořezích, kde se vznítilo elektrické vedení, v Dolním Skrýchově a dále k požáru tří hektarů lesa u Maršova. Zde zasahovali profesionálové z Dačic a s nimi dobrovolní hasiči ze Studené, Českého Rudolce, Kunžaku, Dačic a Strmilova. „Požárem nevznikla škoda. Uchráněné hodnoty jsou ve výši sto tisíc korun a příčinou vzniku požáru je technická závada kombajnu," dodala Jana Neškodná.
Ve středu zasahovali dobrovolníci z Hradce znovu, a to při požáru pole u Kardašovy Řečice, ke kterému došlo po 19. hodině. Hořelo pole ve směru na Pluhův Žďár a na místo se sjeli kromě jindřichohradeckých dobrovolných hasičů také profesionální hasiči z města nad Vajgarem a dobrovolníci z Kardašovy Řečice a Jižné. Zde byl požár uhašen beze škod.
Kromě tohoto požáru hořelo také v Suchdole nad Lužnicí. „K požáru železničního náspu o rozloze deset krát deset metrů vyjela jednotka HZS podniku SŽDC České Budějovice a jednotka SDH obce Suchdol nad Lužnicí," informovala Jana Neškodná.
K dalšímu požáru došlo také u Starého Města pod Landštejnem, kde hořela tráva na rozloze 70 x 80 metrů a zasahovaly zde kromě místních dobrovolných hasičů jednotky z Dačic, Slavonic, Nové Bystřice a Českého Rudolce.
Další středeční požáry byly hlášeny v Příbrazi a u Nové Vsi na Dačicku.
Ve čtvrtek vyjíždělo jindřichohradecké SDH hned ke dvěma požárům. Pětadvacátý letošní zásah si připsali v nočních hodinách, kdy jim byl ohlášen požár v Otíně, na místě, kde sídlí několik firem. Ve 2.30 hodin vyjela Tatra s posádkou, která na místě pomohla s likvidací hořícího balíku slámy. V tu dobu již na místě zasahovali profesionálové.
Odpoledne pak zasahovali jindřichohradečtí dobrovolní hasiči znovu, když jim byl ohlášen požár u Malého Ratmírova. Podél kolejí jindřichohradecké úzkokolejky hasiči zlikvidovali požár lesního porostu.
Až do odvolání platí rozhodnutí hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Platí zákaz rozdělávat ohně i čerpat vodu z požárních nádrží k jiným účelům než je hašení.

Petra Lejtnarová