Jen za poslední dva týdny hasiči na Jindřichohradecku pomáhali s likvidací nebezpečného hmyzu v devíti případech, kdy byli voláni přes operační středisko. K mnoha dalším ale dobrovolné jednotky vyjíždějí i po upozornění místních občanů. V horkém počasí, které stále trápí celou republiku, roste i agresivita nebezpečného hmyzu. Kvůli mírné zimě a aktuálnímu počasí útočí více než obvykle.

Naposledy k zásahu došlo v úterý večer v Suchdole nad Lužnicí. „Navečer na fotbalovém hřišti zasahovali suchdolští hasiči kvůli roji včel a sršňů. Zásah byl konzultován s operačním střediskem. Nevím, zda existuje pro starostu či občana lepší řešení než zásah vycvičeného dobrovolného hasiče v obleku pořízeném z veřejných peněz," poznamenal starosta Luboš Hešík.

Několik zásahů mají za sebou také hasiči z Českých Velenic. Hned dvakrát po sobě vyjížděli do Nové Vsi nad Lužnicí, kde pomáhali s odstraněním sršního hnízda ze stromu. Ve druhém případě bylo hlášeno hnízdo vos. „Po příjezdu na místo jsme zjistili, že jde o hnízda dvě, vos i sršní," uvedl zasahující hasič Michal Bližnák.

Své zkušenosti s likvidací hmyzu má i Václav Jaroš ze Starého Města pod Landštejnem, který je zároveň tamním dobrovolným hasičem, ale také včelařem. „Jezdím sám na kole a lidi už nevolají středisko, ale rovnou mě, ať jde o včely, vosy, sršně nebo čmeláky," říká.

Najdou se však i lidé, kteří ze sršňů strach nemají. „Já mám sršní hnízdo nad verandou a zase mám klid od vos. Sršni totiž nejsou útoční," říká Bohumil Pidrman ze Slavonic. Také odborníci souhlasí, že sršni, pokud je lidé neprovokují či je nějak neohrožují, sami od sebe nezaútočí.

Pokud se tak ale stane, ty, kteří jsou na bodnutí alergičtí, může taková situace ohrozit na životě. „Existují dvě různé reakce na bodnutí. Toxická, která bývá téměř ve všech případech a nebezpečí stoupá s počtem žihadel, a alergická reakce," uvedla dětská lékařka Petra Lorencová. Při alergické reakci může dojít k otoku i celého těla a sliznic, výskytu kopřivky a dušení. „Pokud v tu chvíli postižený neví, že je alergický na bodnutí hmyzem a nemá proto u sebe potřebné léky, je potřeba hned volat záchranku, přikládat studené obklady a nepanikařit," nabádá lékařka.

Navíc v takovém případě doporučuje podání nosních kapek, které zmírňují otoky sliznic. „Musejí to být opravdu kapky s nějakou účinnou látkou, ne mořská voda," dodává Petra Lorencová, která se ve své ordinaci v Nové Bystřici i ve Stráži nad Nežárkou s případy bodnutí hmyzem nyní setkává denně. „Většinou chodí děti s otoky, které po bodnutí vosou bývají největší až druhý nebo i třetí den, což většinu lidí překvapí," upozornila.

Petra Lejtnarová