„Na páteční schůzi jsme pozvali zástupce okolních hasičských sborů a vedení obce. Těšíme se na hojnou účast,“ uvedl starosta lásenických hasičů Jaroslav Šmíd. Součástí schůze bude ocenění členů místního sboru za zásluhy.

Sobotní program začne soutěží v požárním útoku O pohár starosty obce. Na zkrácenou vzdálenost mezi sebou změří síly i ženy. „Těším se, až budu fandit lásenickému družstvu. Jsou šikovní, věřím jim,“ řekl Martin Šetka, který se na výročí chystá.

Oslavy vyvrcholí Memoriálem Stanislava Písaře. „Soutěž je pojmenovaná podle bývalého velitele lásenického sboru. Hasiči se opět utkají v útoku, ale tentokrát na kratší trase,“ upřesnil Šmíd.

Dobrovolní hasiči z Lásenice jezdí na klání v požárním útoku každý týden. V poslední době získali druhé místo v Kardašově Řečici, třetí v Novosedlech a desátou příčku ve Staňkově. Družstvo složené převážně z mladíků trénuje Martin Čeloud.

Hasičský sbor se kromě soutěží vyznamenal například při povodních v roce 2002 a 2006. „Naše pomoc byla potřebná, protože se řeka vylila z koryta a musela se dokonce vypnout elektrika,“ řekl starosta hasičů Jaroslav Šmíd.

Podle historických pramenů byl Sbor dobrovolných hasičů Lásenice založen 22. února 1891 přesně ve dvě hodiny odpoledne.

Jana Urmanová