Takovými úspěchy se  chlubí hasiči ze Stráže nad Nežárkou. Právě oni totiž mohou jako jediní z jižních Čech zabodovat v letošní anketě Dobrovolní hasiči roku 2014.

Odborná porota v minulých dnech vybrala 25 jednotek a 25 sborů (z téměř 200 nominovaných), které se nyní utkají 
ve finále. Soutěží se ve dvou základních kategoriích (jednotky a sbory).  O vítězích rozhodne veřejnost hlasováním. Výherci se mohou těšit na jeden a čtvrt milionu korun, 30 radiostanic a pět zásahových tabletů pro výjezdová vozidla.

Sněhurka za 20 let
Velitel strážských hasičů Jaroslav Bronec našemu Deníku řekl, že motivem místních k opětovnému přihlášení byl loňský úspěch, kdy jednotka přihlásila do soutěže svůj zásah při požáru autoservisu
ve Stráži. Získali za něj druhé místo, společně s kolegy z Plané nad Lužnicí. Letos se chtějí místní dobrovolníci blýsknout divadelním představením Sněhurka a sedm trpaslíků v podání nejmenších členů hasičského sboru.

„Podílely se na něm všechny děti z kroužku. Už loni měly divadelní představení 
o Karkulce, letos nacvičily klasickou pohádku o Sněhurce. Měla takový úspěch, že jejich vedoucí na ni potom navázali představením Sněhurka a sedm trpaslíků po dvaceti letech. Pokud něco vyhrajeme, nakoupíme za to vybavení pro dětská družstva," popisuje velitel Jaroslav Bronec.

Starosta sboru Zdeněk Kropík mladší dodává, že letošní postup do finále je tím cennější, že přichází v rok 140. výročí založení sboru. Hlavní oslavy se odehrají tuto sobotu 13. září. Jsou spojeny se setkáním zástupců obcí s názvem Stráž z celé republiky 
a žehnáním nového zvonu 
na hasičské zbrojnici. Začátek je v 9 hodin na náměstí.

„Program potrvá až do rána. Máme ukázky přípravek 
a od 14 hodin odstartujeme čtvrtý ročník soutěže v požárním útoku," nastínil starosta sboru Zdeněk Kropík mladší. Hlasování v anketě Dobrovolní hasiči roku 2014 začalo včera, uzávěrku naplánovali organizátoři na čtvrtek 30. října. Hlasovat je možné dvěma způsoby. Buď pomocí formuláře na internetových stránkách www.adhr.cz nebo zasláním SMS zprávy ve tvaru HASICI(mezera)kód (Stráž má SSZC4) na  telefonní číslo 900 77 06.

Předseda odborné poroty 
a náměstek generálního ředitele HZS ČR Miloš Svoboda doplnil, že ocenění a odměnění SDH a jednotek SDH je pouze jedním z cílů ankety. Mezi ty další patří veřejná propagace činnosti dobrovolných hasičů. Té chtějí pořadatelé dosáhnout zapojením patronů nebo spoluprací s veřejnoprávní televizí.

„Myšlenka, kterou anketa přináší, je zasloužené ocenění práce dobrovolných hasičů, kterou by si veřejnost měla více uvědomovat. Seznam účastníků finálového kola je dobře prověřeným zdrojem informací pro ty, kteří chtějí své prostředky nebo podporu poskytnout i nad rámec ankety," uvedl brigádní generál Miloš Svoboda.