Například zřícenina hradu Landštejn je podle kastelánky Jiřiny Mládkové prakticky nedostupná.
„Požární vozidla se dostanou maximálně k bráně, ale dovnitř již ne. Pro nás je asi nejnebezpečnější případný požár ve velké věži. Jsou uvnitř dřevěná schodiště, takže by to šlo rychle,“ uvádí kastelánka.

Před několika lety zde bylo taktické cvičení, kdy si hasiči ověřovali jednak čerpání vody z hradní studny, ale také vedení vody za pomoci čerpadel a hadic z přehradní nádrže.

„Vyzkoušeli, jak rychle se dá naplnit studně a zda vůbec čerpadla vodu do takové výšky vytlačí a podobně,“ pokračovala „hradní paní“.
„Všude jsou umístěny hasicí přístroje, ale nějaká čidla či hlásiče požáru by neměly význam,“ doplnila.

Také jindřichohradecký zámek, který je třetím největším v České republice, je z hlediska zásahu hasičů při požáru velice problematický.
„Bránou se prakticky žádná technika dovnitř nedostane. Naštěstí vodu bereme z hydrantů. Měli jsme zde třeba s hasiči námětové cvičení, jak evakuovat lidi z Černé věže a podobně,“ zmínil kastelán Václav Bis.

Doslova na centimetry je těsný průjezd hasičských cisteren hlavní zámeckou bránou v Dačicích. „Na konci listopadu jsme zde měli taktické cvičení, které ukázalo možnosti zásahu,“ řekl správce zámku Jan Mikeš.

Cvičení v dačickém zámku prověřovalo možnosti hasičů a samotného objektu. Podle kastelána Jana Mikeše výsledkem byla zjištění, že vjezd do zámeckého areálu je průchodný pro hasičská auta, byť jde o centimetry.

„Rovněž se vyzkoušela funkčnost hydrantu ve východním křídle, za jak dlouho se hasiči dostanou na půdu, kde hoří a začnou hasit. Cvičení bylo rozhodně úspěšné a na jeho základě nyní vzniká zásahový plán,“ zmínil kastelán z Dačic.
Poznamenává, že v takovém objektu je úskalí celá řada, jedná se o rozsáhlou budovu s dřevěnými krovy, ale je velice důležité udělat nejlépe možná protipožární opatření.

Právě včera byla zahájena na toto téma v Českém Krumlově 5. mezinárodní konference s názvem Požární ochrana hmotného kulturního dědictví a dnes se uskuteční i praktická ukázka zásahu při simulovaném požáru Mincovny v českokrumlovském zámku.