„Ze zákona mají děti do 18 let věku přímo povinnost, aby při jízdě na kole měly na hlavě ochrannou přilbu. Je věcí rodičů, aby to ohlídali. Z praxe vyplývá, že rodiče sice helmu koupí, ale děti už si ji pak nechtějí nasazovat. Přitom i samotné děti pravidla dobře znají,“ říká vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj. Dodává, že je spíše otázkou štěstí, že zatím nebylo o prázdninách žádné dítě na kole bez ochranné přilby vážně zraněno.

Prodejci upozorňují, že ochranná helma se může stát nebezpečnou, pokud je vybrána špatně. Proto by při jejím výběru měli rodiče dbát nejen na zpracování ochranné přilby, ale zejména na její funkčnost.

„Helma musí v první řadě dobře padnout na hlavu. Nesmí se smeknout ani při nárazu. Tehdy by se její zapínání mohlo zaříznout dítěti do krku, a to by se mohlo dokonce i udusit,“ varoval prodavač Adam Kroh.
Podle jeho slov se rodiče o problematiku tohoto způsobu ochrany zajímají a neváhají si připlatit za kvalitnější zboží. Dětská přilba není drahá investice, její pořízení vyjde na pět set korun a výše. Za nejkvalitnější přilby, které jsou primárně určeny pro sportovce, zaplatí zájemci zhruba pětkrát více. „I o takové helmy je ale velký zájem, zejména kvůli jejich pohodlnosti. Pro dospělé, kterým už hlava neroste, se to určitě vyplatí,“ pokračoval Kroh.

Jednotlivé ceny se liší podle značky a použitého materiálu. Stejně tak jsou ceny odstupňovány podle nároků zákazníka a způsobu určení (např. sport)