Střecha sídla Emy Destinnové ztrácí barokní prvky, památkáři je brání.


„Chodí za mnou rozhořčení lidé s dotazy, proč to dovolíme, když je to státem chráněná kulturní památka. Každý den zmizí jeden z vikýřů a je nahrazen oknem,“ uvedla starostka Stráže nad Nežárkou Věra Tomšová.
„Jednal jsem s památkovým ústavem i stavebním odborem v Jindřichově Hradci a všechno je v naprostém pořádku,“ uvedl provozovatel zámku Vítězslav Doubrava.

Doplnil, že musel nechat opravit střešní krytinu, protože deště zatékaly střechou a promáčely opravené stropy místností. Kolem takzvaných volských ok podle něj zatékalo nejvíce. „Zakrytá místa ve střeše jsou jen otvory pro pracovníky, aby mohli pro materiál, až budou v září instalovat znovu nově vyrobené kopie volských ok,“ vysvětloval Doubrava. Mít střešní okna jako provizorní vstupy pro dělníky při opravě střechy připadá lidem pracujícím ve stavebních profesích jako frajeřina. Navíc pracovníci památkového ústavu uvádějí, že Vítězslav Doubrava zatím nepředložil žádnou projektovou dokumentaci týkající se jakéhokoliv zásahu do podoby střechy.

„Nebyl důvod volská oka odstraňovat. Navíc na jakýkoliv zásah do historického krovu je nutný posudek statika a mykologa, a to pan Doubrava nemá. Nemá zdokumentovaný ani projekt,“ uvedla pracovnice památkové péče Silva Minaříková.

Podle památkářů probíhalo jednání s provozovatelem zámku v pátek 8. srpna, ze kterého vyplynulo, že mají být práce zastaveny a odhalená část střechy zabezpečena, aby do objektu nezatékalo. Další podmínkou bylo, že nejpozději do listopadu musí předložit projektovou dokumentaci. Přesto práce na odstraňování střešních barokních prvků pokračují dál.