"Jedničky" odpoledne dosáhla Nežárka i v Dolním Skrýchově u Jindřichova Hradce, kde se v odpoledních hodinách se bude rozhodovat o opatřeních na lávce, respektive o odmontování zábradlí.

Také v Deštné mají 1. povodňový stupeň na Březinském potoce, který se vlévá do Deštenského potoka. Na soutoku je ohrožený jeden domek a město má připravené pro všechny případy pytle s pískem.

V Dačicích na Moravské Dyji je zhruba od poledne 2. stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti a hrozí, že přes noc řeka dosáhne 3. stupně. Zhruba ve 14.30 hodin skončilo jednání povodňového krizového štábu. "Na autech máme naložené pytle s pískem, vyměnili jsme si kontakty, dobrovolní hasiči mají pohotovost, abychom mohli případně zasáhnout. Máme i připravené prostory, kam případně vystěhovat věci z ohrožených objektů," uvedl krátce po zasedání štábu místostarosta Dačic Pavel Habr.

V Dačicích většinou jsou nejdříve ohrožené stavby na soutoku Dyje a Vápovky - Homolkův mlýn a garáž v blízkosti Penny Marketu a dále dva suterénní byty u Centropenu.

Habr pokračoval v tom smyslu, že v závislosti na vývoji počasí, respektive dešťových srážek by mohla hladina přes noc dosáhnout až na 3. povodňový stupeň.

„Ten nastává kolem 170 centimetrů, ale první problémy vznikají, když hladina vystoupá na asi 210 centimetrů, takže je určitá rezerva,“ dodal.

V Lásenici a Rodvínově dosáhla Nežárka prvního povodňového stupně, tedy stavu bdělosti stejně jako Nová řeka u Mláky.


Podle informační a hlásné služby Českého hydrometeorologického ústavu jsou hladiny sledovaných vodních toků nadále setrvalé a nebo kolísají.

V průběhu čtvrka zesílí jihovýchodní proudění větru, které spolu s očekávanou odpolední teplotou vzduchu pravděpodobně mírně zvýší intenzitu tání sněhu.

Ve noci a ve čtvrtek dopoledne bude docházet k pozvolným vzestupům hladin na menších tocích ve středních polohách zejména Českomoravské vrchoviny.

Ve čtvrtek odpoledne a v noci na pátek jsou očekávané dešťové srážky zejména na jihovýchodním návětří Českomoravské vrchoviny.

Srážkové úhrny pravděpodobně místy přesáhnou 10 až 15 mm a během čtvrtečního večera a noci na pátek vyvolají další vzestupy hladin na menších tocích.

Situace na jednotlivých řekách na Jindřicohradecku (čt. 14.56 hod)

Situace na Nežárce v Lásenici - čtvrtek odpoledne.
Situace na Dyji v Janově na Dačicku - čtvrtek odpoledne.
Situace na Lužnici na jezu Pilař na Suchdolsku - čtvrtek odpoledne.


Další informace najdete zde: