Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodně, nebo málo? Češi vytřídili 46 kilo odpadu

Čechy, Jindřichohradecko - Každý Čech loni vyhodil do koše v průměru 317 kilogramů odpadků. To je o dvě procenta více než v roce 2014. 

3.11.2016
SDÍLEJ:

Přetékající kontejnery na plast. Ilustrační foto.Foto: Ilustrační foto: Deník/Lenka Novotná

Podle Českého statistického úřadu rok od roku stoupá objem vytříděného odpadu, přičemž loni to bylo 46 kilogramů na jednoho člověka. Většina se přesto odveze na skládku nebo do spalovny.

Jen pro představu. Pokud by se veškerý odpad z Prahy, který v roce 2013 skončil na skládkách a ve spalovnách, odvezl na Staroměstské náměstí, dosahoval by výšky 111 metrů. Pod hromadou odpadků by se ocitly všechny okolní budovy i s Týnským chrámem, jehož věže se vypínají do výšky 80 metrů (viz grafika).

Jak nám odpadky přerůstají přes hlavu

Jak třídí jednotlivé kraje si prohlédněte v galerii u článku. 

Kostel by téměř skončil i pod odpadky z Jihomoravského kraje (70 metrů), Moravskoslezský kraj by nechal aspoň vrcholky věží vykukovat více (62 metrů). Zajímavé přitom je, že obyvatelé severní Moravy a Slezska v roce 2013 vyprodukovali téměř tolik odpadků jako Pražané. Vysvětlení je jednoduché – Moravskoslezský kraj zrecykloval 49,3 procenta odpadů, zatímco Praha jen 14,1 procent, což je nejméně ze všech krajů. Se svými 18,1 procenta vytříděných odpadů se jí blíží pouze Olomoucko.

To je podle ekologů žalostně málo. „Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu se 7. listopadu bude zabývat návrhem Evropské komise, že v roce 2025 by se mělo recyklovat 60 procent odpadů. Zatím to vypadá, že by to mohlo projít," uvedl expert na odpadové hospodářství organizace Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Pokud by měly kraje tohoto limitu dosáhnout, budou muset značně přidat. Většina z nich totiž ve svých plánech počítá s tím, že vytřídí jen 38 procent. Moravskoslezský kraj by dokonce paradoxně třídil méně odpadu než nyní. Jediný Ústecký kraj se této výzvy chytil a plánuje v roce 2025 zrecyklovat 61 procenta odpadků. „Je potřeba pochválit i Karlovarský kraj, který plánuje vytřídit aspoň 51 procent. Ostatní kraje si dávají nejnižší možné cíle," dodal Kropáček. (via)

Lidem se nelíbí přetékající kontejnery, ale občas neumějí sešlápnout pet lahev

Jindřichův Hradec – Komunálního odpadu neustále přibývá. Ke zlepšení situace může pomoci jeho třídění, kterému se věnuje stále víc lidí.
„Z celkového objemu se komunálního odpadu vyváží zhruba pětasedmdesát procent, zbytek tvoří ten separovaný. Každým rokem je však separovaného odpadu víc a situace se tak stále zlepšuje," uvedl Vladimír Mrázek z odpadového hospodářství jindřichohradeckého městského úřadu.
Většina občanů však vidí problém spíše v tom, že některých kontejnerů je málo a nebo se nevyváží tak často.

„Kontejnery na papír, sklo, elektro, olej a šatstvo jsou dostačující, ale plasty přetékají skoro všude." zmínil v internetové diskusi na facebooku Jindřichohradeckého deníku Miroslav Svoboda.

Další zase zmiňují, že je důležité i to, jakým způsobem občané odpad vhazují.

„Lidé se snaží třídit odpad stále více, ale neuvědomují si, že plastové lahve se musí sešlapat a ne jen vhodit. Tím pádem se jich tam vejde méně a kontejnery každý den přetékají, konkrétně na sídlišti Vajgar," uvedl například Radek Mayer.

Při každodenních činnostech produkujeme spoustu odpadu, které se dají lehce třídit. Pokud bychom všechno vyhodili do komunálního odpadu, za chvíli nebudeme žít v domech, ale na skládkách.

„Třídit odpad má patřit ke každodennímu životu myslícího člověka," okomentovala Romana Albrecht Lišková.

Roční produkce 150 kilogramů tuhého komunálního odpadu na osobu je dnes běžná v okolních státech. V Česku se to až tak nedaří. Přesto jsou i na jihu Čech obce, kde se dostávají i pod tuto hranici a od české neziskové organizace Arnika získávají ocenění Odpadový Oskar.

Zatímco letos jihočeská cena míří do třech obcí na Písecko, v loňském roce byla mezi oceněnými i Majdalena na Třeboňsku se zhruba pětistovkou obyvatel. Podle majdalenského starosty Karla Fürsta úspěch spočívá právě v třídění.

„U nás se to lidé naučili. Třídíme sklo, papír, plasty a obalové kartony od mléka a podobně. Jsme zapojeni do systému Eko-kom. Po obci máme čtyři kontejnery na sklo a jinak občané od nás dostávají zdarma plastové pytle na papír, nápojové obaly a pet lahve. Plné pytle pak vždy na základě naší výzvy vynesou před dům a necháme je svézt. Od Eko-komu máme potom za vytříděné suroviny odměnu, takže můžeme pořídit mimo jiné pro lidi právě ty pytle na odpad," uvedl při ocenění starosta. (ao, nov)


Autor: Redakce

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hokejbalisté Olympu na západě Čech plně bodovali

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Českovelenicko - Policisté pátrají po zloději, který si ke konci léta přilepšil smrkovým dřevem.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení