Nemocnici Jindřichův Hradec náleží první místo v Jihočeském kraji v kategorii „pacienti“. Pyšní se také pátou příčkou v celostátním průzkumu a porovnání finančního zdraví mezi nemocnicemi v kategorii „obchodní organizace“.

Podle ředitele špitálu Jana Mlčáka k dobrému výsledku přispěla i dobrá pověst jindřichohradecké porodnice. To ale neznamená, že nemocnice namá problémy. Jedním z nich je nedostatek personálu.

CELÝ ROZHOVOR:

Jak se vlastně výsledky v projektu hodnotí?
HeathCare Institute je nezisková organizace, která každoročně porovnává nemocnice v celé České republice. Hodnotí se spokojenost pacientů, spokojenost zaměstnanců a měření výkonnosti nemocnic podle jejich ekonomických výsledků. Každý pacient se může do hodnocení zapojit vyplněním tištěného nebo elektronického dotazníku. Finanční zdraví nemocnice pak hodnotí instituce metodou finanční analýzy podle výsledků hospodaření, které jsme povinni každoročně zveřejňovat.

Jak dopadla nemocnice v minulém roce?
Vloni jsme v hodnocení pacientů byli na na jihu Čech na druhém místě za Strakonicemi. V letošním roce jsme od pacientů dostali celkem 453 hlasů, a to už je slušný reprezentativní vzorek a výsledky tak mají svoji váhu.
Ke kladnému hodnocení pacientů přispěla asi i vyhlášená porodnice.
Je to pravděpodobně i díky porodnici. Na tu jsou dobré ohlasy. Dříve zaznívalo, že máme na porodnici výborný personál, ale nepěkné prostředí, to se ale změnilo, teď máme oboje. Navíc nás oslovil Ludvík Hess s nabídkou umístit v Jindřichově Hradci babybox a my jsme přijali. Bude to první babybox v Jihočeském kraji a otevřeme ho 23. prosince v poledne.

Přestože nemocnici hodnotí respondenti kladně, zaznívají i námitky některých pacientů, například že o víkendu slouží na interním oddělení pouze jedna sestra . . .
Na každé stanici interního oddělení slouží dvě zdravotní sestry a jedna sanitářka. To je stejné na všech odděleních. Navíc o víkendu se neléčí. Pokud ale má někdo výhrady, měla by být stížnost konkrétní, aby se dala prověřit.

Většina nemocnic řeší personální problémy, je nedostatek lékařů. Jak je na tom jindřichohradecká nemocnice?
Ano, i my lékaře sháníme. Inzerujeme, nabídku máme na webových stránkách, hledáme například i na Slovensku. Je to složitá situace. Problém je totiž v systému vzdělávání. Oproti minulým letům musí lékaři absolvovat dlouhodobé stáže mimo domovskou nemocnici a z toho pro nás vyvstává řada dalších potíží.