Jak již Deník jako první informoval v sobotu, meningitida se významně dotkla i jindřichohradeckého hokejového klubu Vajgar. Zde podle technického manažera  Františka Dvořáka doposud onemocněli jeden hráč ze 
4. třídy,  dva junioři a jeden člen mužského týmu. Nově byl v neděli podle neoficiálních informací hospitalizován v jindřichohradecké nemocnici další junior Vajgaru.

Všechna hokejová družstva klubu mají od hygieniků nařízenou do neděle karanténu. „Nyní čekáme na další vývin situace. Karanténa spočívá v tom, že máme zastavené veškeré tréninky a zápasy, protože nákaza má určitou inkubační dobu a při fyzické zátěži by mohly být následky u hráče, který se eventuálně ještě mohl nakazit, daleko horší. Nařízení respektujeme, ale pokud se karanténa protáhne, tak se ocitneme ve velice nepříjemné situaci. Po přestávce totiž musejí mít hráči ještě minimálně týdenní přípravu, než mohou nastoupit do utkání, 
a dostaneme se tím do časového presu," sdělil v úterý František Dvořák.

Opatření nařízená krajskou hygienickou stanicí se nevyhnula ani samotnému Zimnímu stadionu Jana Marka. Podle včerejšího vyjádření ředitele Služeb města Jindřichův Hradec Ivo Ježka se hned v pátek vytřely desinfekčním roztokem kabiny 
a sociální zařízení. 

Vzhledem k tomu, že nákaza enterovirové meningitidy se šíří především vzdušnou cestou, po desinfekci zůstal zimní stadion i nadále v provozu. Jak uvedl ředitel společnosti Služby města Jindřichův Hradec Ivo Ježek, karanténa se týká pouze hráčů Vajgaru. „Ostatní týmy hrají dál,"doplnil.

Pracovník krajské hygienické stanice František Kotrba  upřesnil počty případů, kterých je od září na Jindřichohradecku celkem dvanáct. „Onemocnění se objevilo vesměs u mladších mužů z Jindřichohradecka, z toho dva pacienti byli hospitalizováni na neurologickém oddělení jindřichohradecké nemocnice, další čtyři na oddělení dětském. Zatím poslední  pacient s podezřením na toto onemocnění byl přijat v neděli. Samotné onemocnění bylo zatím potvrzeno u osmi pacientů. U dalších, kteří byli hospitalizováni později, se ještě na výsledky laboratorního vyšetření čeká," informoval František Kotrba.

Tyto virové infekce se podle místopředsedy představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Karla Bajera opakují každoročně na jaře a na podzim. „Letos se možná shodou nějakých náhod nyní projevila infekce výrazněji než jiné roky," uvedl včera Karel Bajer s tím, že stále mírně případů přibývá, byť se většinou jedná o osoby, které přišly někde v kolektivu do kontaktu s osobou, u které se již nemoc projevila.
S bolestmi hlavy včera přišla na neurologii  i jedna žena z Jindřichova Hradce: „Čekám,  až mě pan doktor objedná do Budějovic na lumbální punkci."

„Nejedná se o běžnou meningitidu, tato je nehnisavá a má virový původ, takže na ni nezabírají antibiotika. Projevuje se hlavně bolestí hlavy, může přijít i zvracení. Teplota může mírně překročit 37 °C, ale k osmatřicítce se nešplhá a po dvou až třech dnech už mohou být pacienti zcela bez obtíží," přibližuje nemoc Karel Bajer a zdůrazňuje, že tato viróza se šíří fekálně orální cestou, takže je důležité mít si ruce častěji než obvykle.