Ostnaté zábrany se při ochraně kaple osvědčily, římsy se však přesto musí čistit.


„Holubí trus pravidelně z kaple odstraňují pracovníci městské společnosti Mihos. V současné době však provádí čištění a práce na rekonstrukci zábran proti holubům společnost Stavcent,“ uvedla vedoucí odboru správy majetku města Věra Sedláčková.

Společnost Mihos totiž podle jejích slov nemá takové zařízení, aby dosáhla na místa, která jsou příliš vysoko. Navíc je potřeba provést opravy viklajících se bodců a doplnit ty, které již vypadly.

Vyčištění okapů a říms i s rekonstrukcí zábran vyjde městský rozpočet na téměř čtyřicet tisíc korun.

„V současné době jsou práce ze dvou třetin hotové, ale některá místa ve zbývající třetině jsou i pro plošinu Stavcentu na dosah příliš vysoko,“ vysvětlila Sedláčková. Přesto by práce měly být dokončené v nejbližších dnech.

„Pamatuji si doby, kdy byli holubi doslova všude a hrozily i pokuty za jejich krmení. Škody na památkách byly strašné. Teď bych řekla, že je holubů asi míň,“ konstatovala návštěvnice města Helena Pokorná.

Problémy s přílišným rozšířením holubů a poškozováním památek jejich trusem se za posledních několik let ustálily. Někteří majitelé památek se snaží situaci řešit průběžně, podobně jako jindřichohradecký městský úřad.

„Trny jako zábrany byly instalovány většinou v devadesátých letech. Za posledních sedm let jsme žádný dramatický případ neřešili, nikdo se na nás v poslední době neobrátil,“ uvedl vedoucí jindřichohradeckého oddělení památkové péče Milan Bureš.

Problémy s holubím trusem mělo také vedení Muzea Jindřichohradecka. „Dostali jsme v minulosti dokonce stížnosti od veřejnosti na znečištěné zábradlí od Nežárecké brány. Proto jsme před dvěma lety nechali fasádu muzea očistit a na římsy budovy byly upevněny ostny, podobně jako je tomu na kapli,“ vysvětlil ředitel muzea Jaroslav Pikal s tím, že od té doby problémy s holuby nemají.