Nyní se zdá, že se konečně začíná blýskat na lepší časy. Jak potvrzuje třeboňská mykoložka Libuše Kotilová, houby skutečně začínají růst.

„Ve větším množství rostou kováři, byly také hřiby dubové, ale ty zase růst přestaly. Objevuje se zatím jen málo muchomůrek růžovek, tedy masáků. Roste ale naopak hodně kotrčů, což jsou poloparazitické houby, takže jim sucho tolik nevadilo," vyjmenovala mykoložka, která v těchto dnech chodí houby sbírat denně, aby doplňovala exponáty na tradiční výstavě hub v Třeboni, která v zámecké galerii potrvá až do 20. září. „V současné době máme na výstavě asi devadesát druhů, ale je to náročné. Lesy jsou prázdné, roste to spíš u rybníků, na hrázkách, na okrajích lesů, kde je vlhko. Jinde to ještě deště dost nenamočily," vysvětlila.

Na výstavě hub je Libuše Kotilová každé dopoledne, o víkendech po celý den, k dispozici se svou houbařskou poradnou. „Lidé mohou přinést houby a nechat si poradit, když si nejsou s něčím, co si z lesa donesli, jistí. Potěšující zprávou ale je, že zatím není ani mnoho zelených nebo tygrovaných muchomůrek, a tudíž není tolik otrav," upozornila.

Lidé by si podle ní ale měli dávat pozor i na záměnu jiných druhů. „S oblíbenou václavkou se dá splést smrtelně jedovatá čepičatka jehličnanová. A lidé, kteří jsou teď po tom suchu do lesa natěšení, sbírají pak všechno," varuje Libuše Kotilová. Výstava v Třeboni je otevřená denně od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Na houby se o víkendu vypravila i Jana Černochová z Nového Bozděchova. „Houbaření bylo super, sice jsme našli jen asi devět hub, ale v lese bylo nádherně a myslím si, že u nás teprve houby začnou růst. U nás totiž začínají až tak v polovině září, jsme v nadmořské výšce 650 metrů," popsala.

V košíku se jí objevily pravé hřiby a kováře. „Udělala jsem z nich smaženici. Nejradši z hub mám ale houbovou smetanovou omáčku," zmínila.

Do lesa se vypravila také Dulka Kněžíčková ze Stálkova a úplně s prázdnou se také nevrátila. „Výprava na houby nebyla až tak moc úspěšná, procházka to byla pěkná, pro potěšení oka a trošku radosti pár hub bylo. Našli jsme pět hříbků a dva kováře. A také jednu muchomůrku červenou, která potěšila oko," vypočítala.

Pochlubte se vašimi letošními houbařskými úlovky

Houbařská sezóna se pomalu rozjíždí pochlubte se i ostatním s vašimi úlovky.

Napište nám, jestli už jste také letos vyrazili na houby a co jste našli.

Posílejte nám snímky vašich houbařských nálezů, pochlubte se i ostatním!

Napsat nám můžete i váš oblíbený houbový recept nebo tip na uchování hub na zimu.

Příspěvky posílejte na e-mail: petra.lejtnarova@denik.cz

nebo je můžete osobně donést nebo poslat poštou do redakce na adresu:

Jindřichohradecký deník, nám. Míru 175, Jindřichův Hradec, 37756Petra Lejtnarová