V odkazu Františka Janoucha pokračuje jeho dcera Anna s manželem Janem Hanzalovi.

Vyrábí je totiž také Anja, což je název firmy manželů Anny a Jana Hanzalových, kteří ve Stráži nad Nežárkou pokračují v tradici,

kterou zde založil otec Anny Hanzalové František Janouch, o jehož nedožitém stém jubileu již Deník informoval před časem.

„V prostředí, kde vznikaly dřevěné hračky, jsem byla odmalička a mám stejně, jako měl táta, vztah ke zvířátkům a k lidičkám. Dřevo mě zaujalo natolik, že se mu dodnes věnuji,“ vysvětlila Anna Hanzalová, která navrhuje výrobky firmy. Po odchodu tatínka Františka Janoucha do důchodu převzala jeho práci výtvarníka a návrháře strážského Jasu.

„Vystudovala jsem dálkově umělecko–průmyslovou školu v Praze na Žižkově. Sice obor Nábytek, ale dřevo jako dřevo,“ usmívala se Anna Hanzalová.

Podnikat začala s manželem po revoluci v roce 1992, ale z Jasu odešla o několik let později, aby mohla plně realizovat vlastní návrhy.

„Máme malou firmičku a vyrábíme většinou suvenýry z přírodního dřeva, ale i hračky na kolečkách. V současné době začínáme přírodní dřevo kombinovat také s barvou. Například přírodní bukové dřevo s červenou barvou vypadá moc hezky, je to teplejší a myslím si, že i děti víc barva zaujme,“ dodala Anna Hanzalová.

Nezastírá, že ji letošní konec Jasu jako dceru jeho zakladatele velmi mrzí. Jediná ze všech poboček původního Jasu totiž zůstala Miva Miřetice ve Vacově na Šumavě, kde vyrábějí kačery, xylofony a bubeníky.

„V současné době máme kolem sedmdesáti druhů dřevěných výrobků, z toho prodejných je kolem čtyřiceti. Naši odběratelé mají zájem o co nejmenší věci, jako jsou klíčenky, magnetky, tužtičky či dětská ramínka s hlavičkami,“ vysvětlil Jan Hanzal. Výroba hraček je podle jeho slov v současné době spíš okrajovou záležitostí. Vyrábějí totiž na zakázku, ale v nabídce mají například dřevěné panenky, panáčky, jednoduchou káču, malinké kachničky, zvířátka na pružině, klínek s myší a stojánky na pastelky. Objednávky mívají často také na letadla, joja a kachničky na liště.

„O prodeji rozhoduje zejména cena, zájem je o to co nejlacinější, do padesáti korun, což je docela náročné. protože je drahá energie a další vstupy. V současné době pracujeme ve firmě jen my dva, ale podle potřeby s námi spolupracují další, celkem je nás pak asi pět lidí,“ doplnil Jan Hanzal.

V odkazu Františka Janoucha, který se snažil dřevěnou hračku dostat k co nejvíce lidem, chtějí pokračovat.