Plánovaný schodek rozpočtu na rok 2023 je 382 milionů korun. "Je to v důsledku chystané kompletní obnovy čističky odpadních vod a jejích technologií. Jen tato samotná akce by se měla pohybovat kolem částky 300 milionů korun. Budeme rádi, když se nám na to podaří získat dotaci," upřesnil starosta Michal Kozár s tím, že rozpočet na příští rok poznamenal i růst energií, které se promítnou do organizací zřizovaných městem i sportovišť.

Během příštího roku město plánuje také rekonstrukci infrastruktury a opravy by se měla dočkat poslední část Václavské ulice. "Tato etapa rekonstrukce již není tak rozsáhlá a nedělají se infrastrukturní projekty pod povrchem. Bavíme se jen o rozšíření a výměně živičného povrchu. Vzhledem k tomu by mohlo být hotovo relativně rychle," přislíbil starosta.

Velkým tématem mezi novými zastupiteli je problematická rozhledna Rýdův kopec u Děbolína. Veřejnou zakázku na opravu vyhlídkové věže město Jindřichův Hradec zadalo už dvakrát. Poprvé se o ni žádná firma neucházela, na druhou výzvu pak přišly dvě nabídky. Obě ale překročily stanovený cenový limit a proto minulé zastupitelstvo opravu odložilo. "V minulosti padaly návrhy vež zbořit, opravit nebo pronajmout. Mě osobně se líbí myšlenka opravit rozhlednu a vytvořit kolem ní zázemí, aby se stala plnohodnotným turistickým bodem a byla tu možnost jistého vyžití, ne jen chodit nahoru a dolů," zmínil Michal Kozár s tím, že by u rozhledny mohlo vzniknout zázemí pro kolaře, případně stánek. Ve spodní části u příjezdové cesty k rozhledně je v plánu také parkoviště.

Nové vedení radnice uvažuje pro příští rok také o participativním rozpočtu. Zatím se ale zastupitelé názorově nepotkali na jeho podobě. "Jedna varianta byla typický participativní rozpočet, kdy obyvatelé navrhují projekty a poté se pro ně hlasuje. Za sebe jsem prezentoval myšlenku, že bych spíše zkusil přerozdělovat přes městské části, které mají své osadní výbory a ty by poté zkusily navrhnout, co by si přály," přiblížil Michal Kozár. Na participativní rozpočet se předběžně počítá s částkou kolem dvou milionů korun.

Definitivní verzi rozpočtu pro rok 2023 bude zastupitelstvo schvalovat 14. prosince.