Akci zahájil v půl desáté dopoledne svým vystoupením dětský rytmický orchestr Hakuna Matata, který se za zvuků bubnů, hrkání a řehtaček vydal na krátký průvod městem.

Hlavní program probíhal vzhledem k nepříznivému počasí ve vnitřních prostorách muzea. "Jsou tady hlavně dílny, to znamená že různí řemeslníci předvádějí svoji práci, návštěvníky učí plést pomlázky, děti si mohou vyzkoušet vyrobit skleněné korálky, namalovat vajíčka nebo vytvořit drobná přání," přiblížila Alexandra Zvonařová z Muzea Jindřichohradecka.

Zájemci si mohli vyzkoušet i takzvanou Jarošovskou krajku, která se v Jarošově nad Nežárkou maluje na vajíčka už od první světové války. Tato technika se v obci předává z generace na generaci. "Maluje se včelím voskem, poté se vajíčko obarví a nad kahanem se vosk stírá, aby se vzorek hezky ukázal. Nejlepší jsou na to bílá vajíčka. Musí se ale nejdříve odmastit a omýt octovou vodou, aby se na ně lépe chytaly barvy," vysvětlila postup držitelka tradice Vlasta Nejedlá z Jarošovské Krojové družiny a dodala, že vajíčka zdobí celá její rodina včetně syna a vnuček.

Mezi klasickými velikonočními dekoracemi, které prodejci na akci nabízeli, se našly i zvláštnosti, jako jsou například výrobky pletené z novin. Od těch klasických proutěných by je rozeznal jen málokdo. "Noviny je nejdřív potřeba nastříhat na pásky, z nich se stočí novinové ruličky a uplete se například košík. Celý výrobek se poté ještě přelakuje. Návod je převzatý z internetu," vysvětlila pracovnice terapeutických dílen z Domova Černovice Marta Vesecká.

Akce se už pravidelně účastní také organizace, které prodávají výrobky svých klientů chráněných dílen. "Prodáváme hrnky, misky, talíře, květináče, hodiny, to vše z keramické dílny a dále tu máme šicí dílnu, kde jsou chňapky, zástěry a podobně," popsal Pavel Mikšátko z borovanského střediska Nazaret.

Návštěvníky Velikonoční veselice během dne také zabavila vystoupení Jarošovské Krojové družiny, cimbálovky i harmonikáře Ondřeje Váchy.

Příští akcí Muzea Jidnřichohradecka je v sobotu 14. května oblíbený závod Běž na věž. Zájemci budou zdolávat v co nejkratším čase 153 schodů městské vyhlídkové věže u kostela Nanebevzetí Panny Marie.