Dárci ve čtvrtek přicházeli průběžně už od rána a nosili především těstoviny, rýži a luštěniny, ale i drogerii. Potřeba jsou teď ale hlavně věci pro děti. "Většina uprchlíků jsou matky s malými dětmi. Jsou potřeba plínky, vlhčené ubrousky, sunary i výživy pro děti. Z drogerie pak mycí prostředky, kartáčky nebo pasty. Potravinová banka také poptává rychlovarné konvice, mikrovlnné trouby a dětské židličky ke stolu," uvedla za sdružení YMCA Hana Nosková a dodala, že jedna z dárkyň dokonce dovezla plně naložené auto trvanlivými potravinami a také kartonové krabice na darované jídlo a drogerii. "Všechno se počítá. Jsme vděční za velké dary, ale vážíme si i každého jednotlivého dárce, který přinese třeba jen dva balíčky těstovin," podotkla Hana Nosková.

Ukrajinka Adriana Muchychka z Táborska posílá srdceryvný vzkaz krajanům.
Ukrajina je silný národ. Všechno zvládneme, my válku vyhrajeme, vzkazuje Adriana

Lidé na sbírku pro uprchlíky z Ukrajiny reagovali většinou vstřícně. Ne každý ale vyjádřil podporu. "Někdo nám řekne, že banderovce podporovat nebude nebo že už přispěli finančně. Na druhou stranu jeden starší pán se nám dokonce málem rozbrečel, že se právě z Ukrajiny vrátil a viděl u hranic davy matek s dětmi i starších lidí. Jedna paní nám také přinesla růžový i modrý šampon, pro kluka i pro holčičku," shrnula dobrovolnice Marie Misařová. Všechny vybrané věci YMCA předá Potravinové bance Jihočeského kraje, která je rozdělí podle potřeby.

Rozdíly v cenách paliv jsou v Jindřichově Hradci obrovské, ušetřit se dají desítky korun. Snímek je z Tank ONO, kde se ve čtvrtek dopoledne tvořila dlouhá fronta. Benzín i nafta zde byly nejlevnější. .
Benzín a nafta prudce zdražily, nejlevnější benzínka připomíná parkoviště

Sbírka trvanlivých potravin i drogerie u jindřichohradeckého bazénu bude probíhat také v pátek od 8 do 18 hodin.