Jak říká rychtář jindřichohradecké obce baráčníků, která tuto tradici ve městě nad Vajgarem udržuje, Josef Šprincl, je tomu tak od nepaměti. „Působím tady od roku 1993 a to už se smrtka vynášela, pro nás je to už tak dlouho, co pamatujeme," říká. V minulosti se ale zima z města vyháněla na Boží hod velikonoční. „Ale to jsou delší svátky a lidé spíš z města odjíždějí, takže jsme to přesunuli na Smrtnou neděli," vysvětlil.

Průvod, který se včera vydal od baráčnické rychty Klášterskou ulicí přes Masarykovo náměstí až k Nežárce, pomohla jindřichohradeckým baráčníkům posílit i celá řada přihlížejících. „Je nás stále méně, stárneme. Teď se sice zdá, že bychom mohli uvítat jednu novou tetičku, ale jistě bychom byli rádi i za další nové členy," přiznává Josef Šprincl.

Moranu i tak z města díky divákům vyprovázely všechny generace. „Jsem ráda, že se tahle tradice udržuje, mělo by to tak být už kvůli dětem," míní Marie Bublová, která na podívanou vzala i svá vnoučata. Malá Adélka Tomašková se prý předtím trochu bála, co budou ty masky a smrtka zač. „Nevěděla jsem, jaké to bude, ale už se mi to líbí a nebojím se," usmála se, když se průvod na náměstí Míru zastavil a tetičky od baráčníků se jaly zpívat.

Že je dobré tradice udržovat právě i kvůli dětem, to si myslí i Eva Hiršová a Božena Neužilová. „Je to dobře, že tyto tradice jsou a udržují se," shodují se dcera s maminkou, které se vynášení Morany v Jindřichově Hradci účastní každoročně. „Tradice je tradice, jen letos s sebou nemáme uplakaná vnoučata," zmínila Božena Neužilová s vysvětlením, že i když dětem vysvětlila, o co se v takové chvíli jedná, stejně utopenou panenku oplakaly. „Bylo jim to líto," dodala. Obě už se ale moc těší na jaro. „Už té zimy bylo dost," uzavřela.

Po krátkém zastavení se smrtka vydala na svou cestu poslední, kdy nad ní byl v parku pod gymnáziem vynesen rozsudek smrti. Když ji zapálenou kat vhodil do Nežárky z Naxerovy lávky, dav přihlížejících na obou březích řeky se roztleskal.

Hradečáci tak mohou konečně opět přivítat jaro, které by podle kalendáře mělo začít v neděli.

Petra Lejtnarová