Virové onemocnění, které je nebezpečné především pro chlapce po pubertě, se v posledních týdnech rozšířilo na Jindřichohradecku.
Podle vedoucí protiepidemického oddělení jindřichohradecké hygienické stanice Lenky Weinerové sem příušnice zřejmě zavlekli studenti z Českobudějovicka. „Tam byl výskyt velký a děti, které tam od nás jezdí studovat, se zřejmě nakazily a přivezly příušnice sem," říká.
To potvrzuje i dětská lékařka z Třeboně Alena Mikešová Koutná. „První případy přivezly děti z Budějovic a Českého Krumlova. Od jednoho chlapce pak příušnice chytli nejprve mladší sourozenci a potom i rodiče," popsala sled událostí.
Právě v Třeboni se tak onemocnění dostalo jak na střední školy, tak i mezi děti ze škol základních. „Příušnice už se šíří i mezi mladšími, vím o případech v Českých Velenicích nebo Lomnici," dodala lékařka.
Lenka Weinerová doplnila, že v malém počtu jsou mezi nakaženými i předškolní děti a dospělí.
V třeboňském gymnáziu ale již nyní žádného absentéra s příušnicemi nemají. „Nemocné jsme tady měli, ale teď už je klid. Týkalo se to asi čtyř nebo pěti lidí z jednoho ročníku, takže to trochu připisujeme nějaké špatné vakcíně," nadnesla ředitelka Anna Kohoutová.
Právě očkování by podle třeboňské lékařky Aleny Mikešové Koutné mělo doznat změn. Upozorňuje, že již před časem byla provedena studie, která u sedmnáctiletých prokázala málo protilátek.
„Prokázalo se, že nemají prakticky žádné protilátky, očkovací látka tehdy zřejmě nebyla dost účinná, ale dosud se to nijak neřeší. Mluvilo se také o tom, že by bylo vhodné přesunout druhou dávku podávané vakcíny až na sedmý rok věku, aby se prodloužila obranyschopnost, ale ani s tím se zatím nic nedělá," lituje lékařka. Přitom když nyní svým pacientům, kteří přišli s příušnicemi, odebrala krev, zjistila, že protilátky mají.
„Je možné, že je aktuální virus již zmutovaný, zatím se neví, proč onemocnění propuklo i u těch, kteří protilátky po očkování mají," dodala. Proti příušnicím se v České republice očkuje od roku 1987. Současná očkovací látka se používá posledních osm let, děti jsou očkovány v 15 a 21 měsících.
Inkubační doba je poměrně dlouhá a Lenka Weinerová z hygienické stanice varuje, že nakažený je pro své okolí nebezpečný právě již před vypuknutím nemoci. „Při léčbě je důležité dodržet nejméně devítidenní, ale ideálně čtrnáctidenní izolaci nemocného," nabádá epidemioložka.
Dále je důležité dodržování hygienických opatření jako je důsledné mytí rukou, nepůjčování mobilů nebo lahví na pití.
Na Jindřichohradecku evidovala krajská hygienická stanice v březnu 16 nemocných, v dubnu 32 a od začátku května dalších 10 onemocnění příušnicemi.
Příušnice
Jak se projevují: bolesti hlavy, únava, teploty, později bolestivé měkké zduření jedné nebo více slinných žláz.
Jak se šíří: kapénkami, inkubační doba 14 18 dnů.
Komplikace: u dětí většinou bez komplikací, s vyšším věkem může být encefalitida, meningitida, zánět slinivky či pohlavních žláz. Trvalým následkem onemocnění může být ztráta sluchu a u mužů po pubertě neplodnost.
Petra Lejtnarová