Amnesty International je hnutí nezávislé na vládách a státech, jehož hlavní cílem je ochrana lidských práv. Výzkumníci – ty má Amnesty po celém světě – sledují jednotlivé země a při jakémkoli porušení základních práv či svobod dají vědět vedení organizace, která následně uspořádá kampaň, veřejnou akci a usilují o spravedlnost.

Jedna z největších tradičně pořádaných akcí je právě Maraton psaní dopisů. Letos bylo vybráno šest případů hrubého porušení lidských práv a dá možnost dobrovolníkům kolektivně vytvořit mezinárodní tlak – pomocí dopisů. Hlavy států, členové vlád, vysocí hodnostáři – ti všichni se mohou ocitnout pod návaly dokumentů.

„Česká republika nasbírala v minulém roce přes 16 000 dopisů, celosvětově se vybralo více než 300 000 zpráv. Následkem toho se začaly tři případy ze šesti doopravdy řešit. Má to cenu,“ podotkl jeden z organizátorů a student gymnázia Dominik Prager.

Právě proto se studenti jindřichohradeckého gymnázia rozhodli, že se zapojí a přihlásí svou školu jako jedno ze stanovišť pro psaní dopisů. Ve středu 12. prosince na Gymnázium Vítězslava Nováka v jindřichohradecké Husově ulici můžete přijít i vy a podpořit lidi, kteří byli neprávem odsouzeni, zastrašováni, či napadeni, aniž by byl řádně a spravedlivě tento problém vyřešen.