Písemné části opravných státních maturit začnou studenti skládat 15. září. Termín se týká nejen repetentů, ale i těch studentů, kteří k maturitě nebyli připuštěni na jaře.

Některým studentům přinese státní maturita komplikace, protože se budou muset dopravit do jiného města a zkoušku budou skládat v cizím prostředí spádové školy. Tyto školy byly vybrané s přihlédnutím k jejich velikosti a dostupnosti veřejnou dopravou.

Všichni maturanti z jindřichohradeckých škol pojedou do Dačic na Střední školu technickou a obchodní. „Společnost Cermat nás oslovila a my jsme s konáním opravných maturit na naší půdě souhlasili. Celkem k nám přijede skládat zkoušku dospělosti 90 studentů,“ informoval ředitel školy Pavel Kopačka.

Společnost Cermat poslala na školy protokoly s místem a časem konání opravné státní maturity, které každý student podepsal. Dopravu si maturanti musejí zajistit individuálně. „Máme například maturanta z Třeboně, který to má do Dačic opravdu daleko,“ řekl zástupce ředitele na Střední odborné škole v Jindřichově Hradci Josef Dusík. Organizátoři maturit přitom chtěli, aby studenti nemuseli dojíždět dál než 20 kilometrů.

Další spádovou školou v regionu je Obchodní akademie Třeboň. „Ještě nevíme, kolik přesně maturantů k nám přijede. Od nás se termín týká 3 studentů,“ sdělil ředitel obchodní akademie Zdeněk Macháček.

Jindřichův Hradec – Z Obchodní akademie Třeboň se zářijového termínu maturit zúčastní tři studenti. „Dva neprošli didaktickým testem z českého jazyka, jeden ústní zkouškou z angličtiny. Ze 63 maturantů dosáhlo na vyznamenání osmnáct z nich“ řekla zástupkyně ředitele Dagmar Beníšková.

Na Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci zvládli maturitu všichni studenti. „Jen dva maturanti dostali čtyřku, jinak ze státních maturit převažovaly jedničky,“ chválil výkony studentů ředitel gymnázia Miloslav Vokáč.

Ze Střední zdravotnické školy půjde na zářijový termín devět repetentů a pět studentů, kteří k maturitě nebyli připuštěni na jaře.

Střední odborná škola vyšle do Dačic na zkoušku dospělosti 25 studentů.

Autor: Jana Urmanová