Počátkem letošního roku zavedlo město Jindřichův Hradec pro své občany možnost třídit kovové obaly. Po městě byly rozmístěny 4 plastové nádoby o objemu 240 litrů. „Vzhledem k tomu, že tento zkušební projekt dopadl velmi dobře, tak přibylo dalších osm nádob na kovové obaly. Tři jsou na sídlišti Hvězdárna a tři na sídlišti Vajgar. Po jednom kontejneru pak stojí U Nádraží, v Mládežnické, na Sládkově kopci, v Jakubské, Anglické a v Novodvorské ulici,“ uvedla tisková mluvčí města Karolína Bartošková.

„Kontejnery na kov sváží Služby města jednou měsíčně na sběrný dvůr. Odtud putuje kovový odpad do provozovny firmy Ekopron - Metal v Okrouhlé Radouni,“ upřesnila Vendula Talknerová z odboru zprávy a majetku města.

A jak vypadá recyklační cesta kovového odpadu dál vysvětlil manažer firmy Ekopron-Metal Petr Toman „U nás se veškerý sesbíraný kov třídí na jednotlivé druhy. Železný odpad následně posíláme vagonem do železárny. Tam se železný odpad společně se železnou rudou roztaví v peci a znovu se používá v kovovýrobě. Hliníkový odpad vyčistíme od příměsí a posíláme ho do hliníkové slévárny,“ uvedl. „Železo poznáte od hliníku tak, že vám na něm drží magnet,“ objasnil.