Výstavu zvanou Zmizelí sousedé mohou návštěvníci shlédnout až do konce října v prostorách šesté základní školy v Jindřichově Hradci. Žáci zde v roli průvodců seznamují s pohnutými osudy obětí židovského holocaustu.

Projekt s podtitulem Pocta dětským obětem holocaustu blíže představila ředitelka školy Jaroslava Rážová. „Výstavu nám zapůjčilo Židovské muzeum Praha a jednotlivé panely jsou výsledkem práce žáků škol z celé České republiky. Podařilo se nám získat i exponáty z Muzea Jindřichohradecka,“ vysvětlila.

Výstavou ovšem aktivita žáků nekončí. Sami se zapojují do odhalování příběhů lidí, kteří v době nacistické hrůzovlády zmizeli.
Výsledkem by měl být další panel výstavy Zmizelí sousedé, která putuje po celé České republice.

S myšlenkou zapojit se do projektu Zmizelí sousedé přišel učitel školy Jan Kössl. S žáky třídy 9.A se pustil do pátrání po osudech Židů na Jindřichohradecku. „Žáci se seznamují s dějinami skrze příběhy obyčejných lidí, které sami odkrývají. Provádějí přitom vědecké bádání a zjišťují dosud neodhalené informace. Je to zajímavá inspirace a motivace pro další práci,“ zhodnotil Jan Kössl.

Zároveň podotkl, že ho zájem dětí příjemně překvapil.

Žáci 9.A všem návštěvníkům výstavy velmi poutavým způsobem vyprávějí o osudech židovských rodin.

„V minulém školním roce jsme v rámci vyučování navštívili židovský hřbitov a shodli jsme se, že bychom se rádi dozvěděli něco víc,“ řekl jeden z průvodců výstavy Daniel Štrobl.

V současné době žáci pátrají po informacích o Židech na Jindřichohradecku. „Chtěli bychom proto touto cestou oslovit všechny pamětníky, kteří by se s námi mohli podělit o své vzpomínky,“ dodal průvodce Daniel Štrobl.

Výsledky svého bádání se žáci šesté základní školy chystají prezentovat na jaře příštího roku.