Na Červené Lhotě se podle mluvčí českobudějovického Národního památkového ústavu Jitky Skořepové sobotní noc ponese v duchu připomenutí 550. výročí od první písemné zmínky o zámku.

„O úvod se ve 20 hodin postará dětský hudební soubor Pištíci a Fidlíni z Brna, v jejichž podání uvidí a uslyší diváci renesanční a barokní tance a melodie z pohádkových filmů," uvedla.

Ve 20.30 hodin naváže kastelán zámku Tomáš Horyna komentářem ke stavebně historickému vývoji zámku. Pokračovat se bude od 21 hodin řetězovou prohlídkou nejstarších a běžně nepřístupných částí objektu, kde jsou v současnosti provozní prostory a soukromé byty.
Renesanční hudbu v podání souboru Villanela uslyší posluchači od 21.30 hodin.

O počátcích slovanského osídlení, dějinách kolonizace ve vztahu k vznikajícímu panství rodu Vítkovců a také o pozvolném vzniku drobných šlechtických sídel v regionu promluví Zuzana Drnková Vašáková a Zdeněk Vašek. Přednáška začíná ve 22 hodin. Až do půlnoci je pak možná volná prohlídka zámku a také romantické plavby na lodičkách po zámeckém rybníku.

Pozadu nezůstává ani hrad Landštejn. „Od 19 hodin zveme na hrad děti s rodiči, kteří jsou velmi důležití a budou mít svůj úkol v rytířském turnaji. Děti si budou moci vyzkoušet středověké rytířské klání, projdou si hrad s průvodkyní, a když budou hodně chtít, tak se možná zjeví i Bílá paní," láká na Landštejn Jitka Skořepová. Pro dospělé jsou připraveny také komentované prohlídky ztemnělým hradem, posezení u ohně, povídání a živá hudba, kterou zajistí Josef Gušlbauer. „Ten prý slíbil, že bude fungovat jako živý jukebox," dodala.

Na zámku v Dačicích bude Hradozámecká noc součástí Dačických barokních dní. Na zámeckém nádvoří se v sobotu koncert souboru Ritornello interpretujícího barokní hudbu na špičkové úrovni. A v neděli jarmark.