Po hradozámecké noci o uplynulém víkendu mohou návštěvníci na památky zavítat i nadcházející sobotu a neděli, a to v rámci Dnů evropského dědictví.

„Připraveny jsou speciální prohlídky jindy nepřístupných míst, výhledy z věží a doprovodný program. V Dačicích se navíc zámek zapojuje do městských oslav i o druhém zářijovém víkendu tím, že nabídne jednotné snížené vstupné," informovala mluvčí českobudějovického Národního památkového ústavu Jitka Skořepová.

Na všech památkových objektech na jihu Čech kromě českokrumlovského hradu a zámku a hradu Zvíkov bude v sobotu a v neděli platit takzvaná  reciproční vstupenka.

To v praxi znamená, že každý, kdo vstupenkou doloží, že  o víkendu navštívil již některý z památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, bude mít vstup na jednu z prohlídkových tras na dalším památkovém objektu zdarma. Neplatí to pro hromadné skupiny nad pět osob a zájezdy.

Dačice
Noční prohlídky aneb Ptačí říše barona Dalberga čeká v pátek a v sobotu na návštěvníky dačického zámku. Délka prohlídky je 50 minut. V neděli se mohou lidé s průvodcem vydat na    prohlídky Zámkem od sklepa až po půdu. A příští týden, kdy chystá oslavy město Dačice, bude na zámek zvýhodněný vstup v ceně dětské vstupenky.

Jindřichův Hradec
Zdarma se podívat do sklepů  pod Gotickým palácem či vystoupat na Černou věž označovanou jako hladomorna budou moci zájemci o víkendu na jindřichohradeckém hradě a zámku.
V nabídce je i speciální prohlídka Španělského křídla, jehož součástí jsou Rytířský a Divadelní sál, zachované středověké interiéry soukromá kaple Jindřicha IV. a unikátní místnosti takzvané Soudnice.

Třeboň
Do zámecké konírny se zachovalými původními kameninovými žlaby, psí kuchyně, v níž bydlel psovod a připravoval psí stravu a do kasemat, které jsou jinak přístupné pouze v červenci a srpnu, se o víkendu zdarma podívají návštěvníci zámku v Třeboni.

Landštejn
Tento i druhý zářijový víkend budou speciální prohlídky i na hradu Landštejn. Návštěvníci budou mít možnost se dostat do jindy nepřístupných sklepních prostor hradu, při komentovaných prohlídkách dostanou mimo jiné i výklad nejen o historii, ale též o stavebních, restaurátorských a konzervátorských pracích. A v archeobedýnkách si děti  budou moci osahat nalezené artefakty a najít zlomky středověké keramiky.

Červená Lhota
Zkrátka nezůstanou ani návštěvníci pohádkového vodního zámku Červená Lhota. Prohlídky, na kterých lze uplatnit reciproční vstupenku, budou po oba víkendové dny.⋌ (nov)

Kdy na prohlídky památek

JINDŘICHŮV HRADEC
sobota a neděle 10 – 17 hod. (16.15 hod. začíná poslední prohlídka)
– sklepy pod Gotickým palácem a Černá věž – zdarma
- o speciální prohlídky Španělského křídla – 40 Kč
TŘEBOŇ
sobota a neděle – prohlídky 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00 hodin
- trasa C (zámecká konírna, psí kuchyně a kasematy) – zdarma
DAČICE
pátek a sobota 19.30, 20.30, 21.30 a 22.30 hodin
- noční prohlídky aneb Ptačí říše barona Dalberga – vstupné 130 a zvýhodněné 90 Kč, je možné rezervovat předem
neděle 10.30, 13.30 a 15.30 hodin
- prohlídky Zámkem od sklepa až po půdu s kastelánem J. Mikešem
LANDŠTEJN
sobota a neděle 9.00 – 16.00 hod. (poslední prohlídka v 15.30)
- sklepy hradu, archeobedýnky pro děti – bez příplatku
– vždy ve 14 hod. začíná komentovaná prohlídka hradu – bez příplatku
- vstup do areálu hradu za běžné vstupné
ČERVENÁ LHOTA
sobota a neděle 9.30 – 17.00 hod. (poslední prohlídka začíná  16.00)