Třeboňské sídlo pánů s červenou růží v erbu zahájí v pátek odpoledne tradiční výstavu Amarylis, která potrvá až do velikonočního pondělí. Krásná květinová aranžmá budou ozdobou Rožmberské prohlídkové trasy. „Kromě toho za 14 dní v sobotu 27. dubna poprvé zpřístupníme sklep s gotickým schodištěm v části původního hradu. K tomu bude prohlídka kasemat – pevnostního systému pod hradbou,“ láká milovníky dějin třeboňský kastelán Vít Pávek.

Hradecký zámek otevírá gotické sklepy už tento víkend. „ Pod starým palácem je románské zdivo,“ zve kastelán Jan Mikeš. Jak dále sdělil, není v prastarém sklepení hradeckého zámku patrný novější stavební vývoj. Původní hrad byl totiž postaven již ve 13. století a k němu se postupně přistavovalo. „Kromě sklepů mohou návštěvníci zdarma nahlédnout také do pravé gotické černé kuchyně a v neděli máme na zámku koncert místního symfonického orchestru,“ doplnil hradecký kastelán.

Vodní zámek Červená Lhota nabízí o víkendu takzvané reciproční vstupné na svých tradičních prohlídkových trasách. To znamená, že se vstupenkou z Červené Lhoty mohou lidé zdarma navštívit ještě další památku v regionu. „Soustředíme se ještě na přípravu akce na Velký pátek. V prvním patře zámku se v zatemněných místnostech odehraje velký umělecký spektákl s recitací a hudbou na motivy pašijí,“ nastínil další program Červené Lhoty kastelán Tomáš Horyna. Do systému recipročních vstupenek je zapojen také zámek v Dačicích.

Obdivovatelé staročeských hradů mohou o víkendu navštívit i Landštejn. „Na programu jsou landštejnské sklepy. V jednom návštěvníci uvidí původní hradní studnu, která se na podzim čistila a přes zimu se zaplnila vodou. Druhý sklep je součástí hradního odvodnění a důmyslného sběru dešťové vody,“ vyjmenovala lákadla kastelánka Eliška Niedrová. Kromě toho prozkoumají lidé s průvodcem celý areál hradu v době jeho posledního rozkvětu za časů renesance.

CO JE SLAVNOST:Mezinárodní den památek a sídel
Pořádá ji Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka.
Jedná se o celostátní slavnost.
U příležitosti této slavnosti připravují členská města během celého měsíce dubna různé akce na svých hradech, zámcích a dalších památkách.