Na začátku letošní sezony návštěvníky hradů a zámků čekají zajímavé kulturní akce

„Máme rádi historii a snažíme se vést i děti, aby si k ní udělaly hezký vztah, ale často musíme přemýšlet a počítat, kam pojedeme, protože to vyjde dost draho,“ řekla Blanka Švecová.
Státního hradu a zámku v Jindřichově Hradci se však zdražování vstupného netýká, zůstane ve stejné výši jako vloni. Ale o novinky zde lidé nepřijdou, a to zejména o Velikonocích.
„Od 11. do 19. dubna bude probíhat akce Splašená vejce. Ta zahrnuje velikonoční výstavu a výzdobu zámku barevnými velikonočními vejci,“ přiblížil kastelán zámku Václav Bis.
Na Den památek, jenž se bude konat 18. dubna, budou podle jeho slov zpřístupněny sklepy, které jsou jinak návštěvníkům utajeny.
Vstupné se letos nebude měnit ani na zámku v Dačicích. „Zdražovali jsme v loňském roce vstupné o 25 procent, proto se letos měnit nebude,“ vysvětlila kastelánka Státního zámku Dačice Jana Bisová.
Návštěvníkům dačického zámku budou na Den památek zpřístupněny sklepy pod hospodářským křídlem zámku. „Náš zámek je jedním z kooperačních partnerů Dolnorakouské zemské výstavy 09 v Hornu, z toho vyplývá, že naši návštěvníci, pokud předloží naší vstupenku v pokladnách zemské výstavy, obdrží zlevněné vstupné. Platí to i naopak, zlevněné vstupné budou mít po předložení vstupenek i návštěvníci z Hornu u nás,“ sdělila hlavní průvodkyně zámku v Dačicích Renata Hejtmanová.

Desetikoruna navíc

Zdražování vstupného však pocítí o deset korun návštěvníci Státního zámku v Třeboni, na Červené Lhotě a hradě Landštejn.
„V Třeboni bude na trase A dražší vstupné o deset korun. Na trase B se také o desetikorunu zdraží vstupné pro děti a studenty,“ vysvětlila průvodkyně třeboňského zámku Jana Bělohradská.
Na začátku dubna bude podle Bělohradské zpřístupněna pouze trasa B – Soukromá schwarzenberská apartmá a Schwarzenberská hrobka. Později, 11. dubna, si budou moci návštěvníci prohlédnout také konírnu a část trasy A, která v současné době prochází reinstalací. Bude tam totiž instalována výstava květů amarylis.
Tentokrát s názvem Amarylis v zrcadle staletí. Výstavu bude doprovázet bohatý kulturní program.
„Jsou připraveny například historické tance v podání souboru Campanello z třeboňského zámku, historický šerm, instruktáž vazby svatebních kytic, ukázky japonského bojového umění, ale také módní přehlídka svatebních šatů a k vidění bude i mnoho dalšího,“ sdělil pro Deník kastelán Pavel Hofman.

Podkrovní expozice

Novinky mají i letos nachystané na Červené Lhotě. „Šlechtické interiéry v prvním patře zůstanou stejné, ale jsou doplněny asi o deset nově zrestaurovaných předmětů,“ vysvětlil kastelán Tomáš Horyna. Doplnil, že pokračují přípravy expozice podkrovních pokojů, kde již jsou dokončeny stavební úpravy. Nyní čekají na vrácení nábytku a obrazů, které jsou zapůjčeny na výstavě Milovaná dítka v Jindřichově Hradci. Podkrovní expozice by měla být tedy lidem přístupná od 1. července.
„V podkroví také připravujeme novou obrazárnu z mobiliárních fondů z jiných zámků. Chtěli bychom tak zpřístupnit zajímavá a pozoruhodná neznámá díla,“ vysvětlil Tomáš Horyna.
Na sezonu je připraven také středověký hrad Landštejn, kde budou mít rodiny zvýhodněné vstupné. „Pro dospělé a seniory bude vstupné dražší o deset korun, ale vstupenky pro děti se zdražovat nebudou. Budeme nabízet zvýhodnění pro rodiny, a to pro dva dospělé a maximálně tři děti bude stát vstupenka 130 korun,“ řekla kastelánka hradu Jiřina Mládková.
Na začátek sezony se na hradě nechystají žádné akce, až na Den dětí se zde bude konat šermířské klání a také hry pro děti. Největší část programu akcí bude probíhat až na vrcholu sezony.

Nikol Ježková, Stanislava Koblihová