Bývalé hraniční přechody na Českokrumlovsku zatím zejí prázdnotou. Na české straně hranice se například v Dolním Dvořišti už provedla demolice střechy a kontrolních buněk celníků, budovy převzala obec a od ní posléze i noví majitelé.

Na rakouské straně je vše při starém. Jak v Dolním Dvořišti Wullowitz, tak na Weigetschlagu nad Vyšším Brodem jsou objekty hraničních přechodů zakonzervované, plně funkční a připravené takřka okamžitě zahájit další celní provoz.

Jak už jsme informovali (Čk Deník 22. března 2009), budovy takzvané staré celnice a vízovky získalo jedno ze zdejších kasin, které tady chce vytvořit ubytovnu pro své zaměstnance, sklady a společně s obcí tady hodlá vybudovat muzeum pohraničí.

„Mělo by se to tady zavřít, ale zatím nevíme nic konkrétního,“ uvedla Blanka Pavlíková, zaměstnankyně směnárny, která tady doposud sídlí. Noví majitelé už ale mají podle čerstvých informací projekty takřka hotové. Do rekonstrukce by se měli pustit po prázdninách. Naproti pak vznikne nová stomatologická ordinace, lékárna, zázemí pro zaměstnance, dětský koutek nebo oční optika. „I tady už nový majitel zpracovává konkrétní projektovou dokumentaci,“ uvedla starostka Dolního Dvořiště Helena Panská.

Ve Vyšším Brodě je situace stále stejná. Město se pro příliš vysoké provozní náklady možnosti využití budov vzdalo. Ty zatím spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Projíždějící lidé se ale na obou přechodech často podivují.

„Jak to, že my jsme museli přechody zbourat a v Rakousku ne?“ Takto se například v Dolním Dvořišti podivoval řidič Ivan Novotný. A není sám. Ptají se i politici z příhraničních českokrumlovských míst.

„Podívejte se na rakouské přechody, jsou stále stejné. Jak v Dolním Dvořišti, tak na Weigetschlagu se nic neděje. Ale na naší straně nesměly být podle schengenského kodexu žádné střechy, žádné překážky v jízdě, nic, musí to být volné a musí se rozšířit komunikace,“ okomentoval situaci starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Ale to není jen tady. Nedávno jsem projížděl z Bratislavy do Rakouska a tam jsou na tom úplně stejně,“ dodává.

Podobně i někteří turisté přejíždějící skrze hranice dodávají: „Jako kdyby na rakouské straně měly kdykoliv začít zase kontroly?“

Podle informací, které se zatím Deníku podařilo získat, nemají o budoucnosti rakouských hraničních přechodů jasno ani v rakouských příhraničních obcích. Oficiálně se místní obyvatelé i politici k těmto otázkám příliš nevyjadřují, nebo shodně uvádějí to, že se jedná o majetek státu a že stát, tedy Rakousko, v tuto chvíli hledá další uplatnění budov.