Houbové žně předchozích týdnů jsou sice již zřejmě v nenávratnu, ale podle třeboňské mykoložky Libuše Kotilové se ještě místy mohou houbaři dočkat pěkných úlovků.

Úbytek zejména hřibovitých hub v posledních dnech zapříčinilo především sucho. Jak ale upozornila Libuše Kotilová, v místech, kde je vlhčeji, a také pokud vyjde předpověď počasí, která slibuje déšť a následné mírné oteplení, by se milovníci hub opět mohli dočkat. Stále se totiž v lesích dají najít pravé hřiby, hřiby hnědé, kozáci či křemenáči. Objevují se také václavky, ale Libuše Kotilová neočekává, že by jich letos bylo hodně. Rostou také čirůvky fialové nebo strmělky mlženky.

„To už jsou ale houby, které lidé tolik neznají a nesbírají. Hřiby smrkové a dubové se ale dají najít až do listopadu,“ podělila se o dobrou zprávu pro všechny houbaře. Podmínkou podle ní ale je, aby skutečně zapršelo. „Deště by mohly sezonu prodloužit, ale nikoli v masivním růstu. Hlavní sezona už je zkrátka pryč, ale najít se ještě dá,“ ujistila a dodala, že předpověď počasí slibuje přepršky i následné oteplení.

„Proto myslím, že ještě nějaká menší vlna hnědých hříbků by mohla ještě přijít,“ předeslala. Mírný ranní mrazík prý houbám nevadí, nesmí ale trvat příliš dlouho. To může růst hub zastavit. Dalším nepřítelem je pak samozřejmě sucho, které letos trápí nejen houbaře, ale i zemědělce či rybáře.

Libuše Kotilová zároveň varuje před nebezpečnými druhy hub, zejména před bedlami. I na své zářijové výstavě měla několik exemplářů jedovaté bedly zahradní. V minulém týdnu se navíc setkala i s případem, kdy muž snědl zřejmě bedlu ostrošupinatou. „Ta je také docela jedovatá, ale krásně voní, hodně houbově. To dotyčného zřejmě nalákalo, snědl jí a museli mu vypláchnout žaludek,“ upozornila a dodala, že letos roste skutečně extrémní množství všech druhů bedel, a to i klasická bedla velká a červenající, které jsou lidé zvyklí sbírat.

„Málokdo si ale uvědomuje, že kromě těchto dvou existuje celá řada o něco menších bedel, které jsou jedovaté. Hodně lidí se diví, že vůbec nějaká jedovatá bedla existuje,“ poznamenala. Právě bedly jsou dalšími houbami, které stále během října mohou lidé najít na loukách i v lesích. „Je opravdu důležité, aby si lidé byli jistí, co sbírají,“ zdůraznila.

Jistotu, co našel s dcerou Adélkou v lese u Jarošova nad Nežárkou, má ale dozajista Vladimír Klíma z Rodvínova. „Dcera měla velké houbařské štěstí, když našla velkého hřiba, který měl sice červivou nohu, ale jinak byl zcela zdráv,“ popsal radostně.