To vše by podle vedení komory mohlo opět zhoršit dostupnost lékařské péče. Proto  součástí protestu má být i petice pro pacienty. Zdravotní pojišťovna s názorem nesouhlasí.

Například praktický lékař Zdeněk Krajíček ze Slavonic říká, že situace, kdy hrozí konec smlouvy s pojišťovnou, přináší velkou nejistotu.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna je živitelkou, a to nejen pro nás praktické lékaře, ale také pro specialisty. Máme sice na první pohled svobodné zaměstnání, protože jsme osoby samostatně výdělečně činné, prakticky jsme však zaměstnanci. Protože jsme závislí na tom, co nám pojišťovna nadiktuje a umožní," míní Zdeněk Krajíček a dodává, že by se k protestu komory připojil.

Stejně tak by reagoval i dačický praktický lékař Pavel Syrůček, i když poznamenává, že jeho se  taková hrozba už moc nedotkne. „Chci odejít do důchodu, ale zůstávají moji mladší kolegové a já budu také pacient, takže mi stále záleží na dostupné lékařské péči," uvedl.

K petici pacientů by se přidala Lucie Řačáková z Vlčic: „Lékaře potřebujeme. Mám syna, který byl loni osm měsíců nemocný a bez lékařské pomoci nevím, kde by byl. Na zdravotnictví si já osobně stěžovat nemůžu, jen ty léky jsou občas hodně předražené."

Jindřichohradecký praktický lékař Lubor Kinšt však jako předseda okresního sdružení České lékařské komory chystaný protest a petici občanů nepodpořil a nepřipojí se.

OTÁZKA PRO:

Lubora Kinšta, praktického lékaře z Jindřichova Hradce a předsedu okresního sdružení České lékařské komory:
Proč nepodporujete připravovaný protest lékařů a petici pro občany kvůli obavám z ukončení smluv ze strany pojišťoven?

„Okresní sdružení České lékařské komory tento nátlak ve jménu politických cílů odmítá. Zhoršuje se celý sektor, naše země je v recesi, což je odraz celkové situace v Evropě a připadá mi asociální v době, kdy se krátí odměny třeba učitelům, aby doktoři chtěli víc. Zásadně nesouhlasím s peticí pacientů, to jsem hlasoval proti. A odmítám protesní akci, která by měla být formou Dne zdraví lékařů, kdy by se lékaři objednávali na preventivní prohlídky, což by se pacientů až tolik nedotklo. Ale rozhodně by se aspoň nekonaly žádné stávky.
A co se týče smluv pojišťoven s lékaři? Současné smlouvy by měly do roku 2014 končit a pojišťovny by měly kontinuálně jednat o nových.  Zastávám názor, že je nutný nový zákon o zdravotních pojišťovnách, kde bude jednoznačně deklarováno, že budou muset péči s lékaři nasmlouvat. A určitě i individuálně řešit situace, kdy je třeba někde méně specialistů, tak dát lepší podmínky. Současné limity vedou k tomu, že za víc práce lékař nedostane zaplatit a ještě je sankcionovaný. Je to falešně nastavený ekonomický vzorec." ⋌(nov)