Potřebné věci nosí jako jednotlivci, tak i firmy či města a obce. "Shromažďujeme mimo jiné čistící a desinfekční prostředky jako je savo, ale i rukavice, montérky, holinky, košťata a podobně," uvedla ředitelka spolku Zdeňka Hanzalová. Lidé mohou přispívat na humanitární sbírku vždy od 7 do 19 hodin.

Do sbírky již přispěli: Kasalova pila, Agro Leasing, Obecní úřad Roseč a další obce a města rovněž přislíbili pomoc.

Například město Třeboň se rozhodlo věnovat částku 50 tisíc korun zaplavenému Jeseníku nad Odrou a nabídli zapujčení vysoušecí techniky, kterou dostalo darem při povodních v roce 2002. Rozhodli o tom v pondělí zastupitelé Třeboně, neboť právě z této oblasti pomáhali v roce 2002 lidé deset dní v Třeboni na odstraňování následků povodně.

O dalších možnostech pomoci budeme informovat.

KDE JE MOŽNÉ NABÍDNOUT POMOC:

Český červený kříž: sídlo oblastního spolku ČČK v Pravdově ulici 638/II. v Jindřichově Hradci až do soboty 4. července. Kontaktovat je také možné ředitelku oblastního spolku Zdeňku Hanzalovou na telefonním čísle 775 377 320.
Charita v Třebobni: lidé mohou denně nosit od 8 do 16 hodin úklidové, hygienické a dezinfekční prostředky, jako je savo chloramin, kbelíky, rukavice a podobně. Více informací na telefonech: 384 721 427 nebo 777 566 971. Charita totiž začíná organizovat i jednotlivé dobrovolníky.
Jihočeský kraj: Dary na odstranění následků povodní pro Jihočeský kraj je možno posílat na účet Jihočeského kraje č. 170320242/0300 vedený u ČSOB. " Uveďte prosím vždy konstantní symbol 1200 a svoje identifikační znaky ve variabilním symbolu (r.č.; IČO) nebo alespoň jméno a adresu, abychom Vám mohli poslat darovací smlouvu. Vedení kraje po dohodě s obcemi a podle předběžného zjištění výše škod během pondělí zváží případné uspořádání sbírky na odstranění následků povodní," píše se na stránkách kraje.
Zelená linka na Krizový štáb Jihočeského kraje: 800 100 450

AKTUÁLNÍ NABÍDKY A ŽÁDOSTI O POMOC ZDE

NÁVODY A RADY KE STAŽENÍ v pdf:

Nádrady a dávky lidem při povodních

Pravidla hygieny při povodních

Návod na sanaci studní

Příručka o pomoci při povodních

Pomoc státu při povodních


POMOC HASIČŮ:

Součástí práce hasičského záchranného sboru je komplexní řešení ochrany obyvatelstva, tj. technická pomoc v zasažených oblastech, materiální (humanitární) i psychologická pomoc.
V současné době příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, tzv. koordinátoři, zpracovávají požadavky starostů obcí i jednotlivých obyvatel jak na pomoc při čerpání vody ze zatopených prostorů, tak i při odklízení následků povodní pomocí těžké techniky.
Speciální těžkou technikou disponuje Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky Hlučín, který poskytl svoji techniku k využití v Jihočeském kraji.
Dále koordinátoři evidují požadavky na materiální pomoc. To jsou zejména požadavky na desinfekční prostředky, prostředky pro úklidové práce, potraviny apod.
V postižených oblastech také nabízí odbornou psychologickou pomoc psycholog Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a tým posttraumatické intervenční péče.