O víkendu odklízeli sníh ze střechy majitelé obchodu s levným textilem u Kamenného mostu v Pelhřimově. Na střeše leželo místy až půl metru sněhu.

To Humpolečtí lezou s měřidlem na střechu tamního zimního stadionu denně.

„Děláme to raději už od prvního napadnutí. Jistota je jistota,“ upozornil Jiří Hynek s ohledem na téměř přesně tři roky staré neštěstí. Nedokonale smontovaná hala zimního stadionu se tehdy poroučela k zemi také přičiněním tíhy sněhové peřiny.

Lopaty zatím zůstávají u ledu

Letos zatím není k podobným obavám důvod. Na střeše neleží více než třicet centimetrů sněhu.

„Podle výrobce konstrukce máme začít s odklízením pokrývky teprve v okamžiku, kdy je tam 40 centimetrů, nebo pokud hmotnost přepočítaná na metr čtvereční přesáhne 120 kilogramů. K těmto číslům máme ještě hodně daleko,“ dodal klidněji Jiří Hynek.

Po střechách pravidelně pokukují také pracovníci zemědělského družstva Kalich v Kamenici nad Lipou. Tam se v roce 2006 zřítilo hned sedm stavení.

„Zatím je to v pohodě. Dost nám to ulehčuje vítr. Některé krytiny jsou zcela holé. Tenkrát navíc panovala trochu jiná zima,“ zavzpomínal předseda družstva Milan Běle na tehdejší rozmary počasí, kdy se silné sněžení střídalo s částečnou oblevou.

Hasiči uklízí hlavně veřejné střechy

„Na jednom z rodinovských přístřešků jsme tehdy naměřili až 170 centimetrů zledovatělého sněhu. To se letos těžko bude opakovat,“ mínil Milan Běle. Ten vzápětí podotkl, že v případě výraznějšího hromadění sněhu na zemědělských budovách Kameničtí neprodleně začnou s jeho shazováním.

Hasiči vyjíždí pouze k akutním případům, tedy pokud je ohrožena statika budovy či jsou v ohrožení lidské životy.

„Prioritu mají veřejné budovy. Co se týče soukromých budov, ty by si měli majitelé zajistit sami,“ řekl Jiří Hörner za pelhřimovské hasiče, kteří se nyní potýkají především s nebezpečnými rampouchy.

„Hodně nás na ně upozorňují především všímavější starší lidé,“ řekl hasič.

Vilém Doležal, Michal Vítů