Už letos na podzim se po mnoha letech zřejmě začne pomalu proměňovat jindřichohradecká Hvězdárna profesora Františka Nušla. Startu dlouho uvažovaného projektu už brání jen vypsat zakázku a zvolit firmu, která začne stavět.

Odhad nákladů:
Stavební práce, 20 milionů
Technologie, 15 milionů
Dalekohledy, 2,3 milionu

„Pokud by všechno dopadlo podle očekávání, mohly by se ještě letos udělat nejnutnější práce za zhruba čtyři miliony korun. Stavebně by podle odhadů mohlo být hotovo v červnu 2019 a další tři nebo čtyři měsíce by trvalo dovybavení dalekohledy a další technologií,“ popsal místostarosta Bohumil Komínek.

Během zhruba dvanáctiměsíční přestavby bude provoz hvězdárny omezený, pro veřejnost bude pravděpodobně zavřeno zcela.

Podle vedoucí hvězdárny Jany Jirků se při rekonstrukci bude hrát hlavně o zvětšení prostoru hvězdárny a vznik planetária. „Vzniknout by měl větší projekční sál s kapacitou šedesát míst, klubovna, dílnička, skladovací prostory a také by se měla zvětšit pozorovací kopule, a to ze současného průměru 3,7 metru na 6 metrů,“ sdělila.

Protože hvězdárna jako jediná ve střední Evropě leží na 15. poledníku, měla by se zde tato významná linie nově výrazně vyznačit. Opravit by se mimo jiné měla také příjezdová cesta k objektu.