Jediným veřejným koupalištěm s označením koupání ve volné přírodě v jižních Čechách ještě nedávno byla plovárna u rybníka Vajgar v Jindřichově Hradci.

„Kvůli špatné kvalitě vody nesplňovala hygienické normy a v současnosti je v řízení žádost o vyřazení z veřejných koupališť,“ uvedl ředitel Sportrelaxu Zdeněk Turyna.

Podle jeho slov se tak lidé budou moci koupat jen na vlastní nebezpečí.

Statut koupaliště ve volné přírodě na Jindřichohradecku mají pouze dvě místa, v Chlumu u Třeboně je to rybník Hejtman a ve Staňkově Staňkovský rybník.

Podle výsledků rozborů vody krajských hygieniků je voda obou rybníků vhodná ke koupání. I její teplota je již příjemná, v Hejtmanu přesahuje 16 stupňů a ve Staňkovském 17. „Rozbory vody se provádějí jednou za čtrnáct dní,“ objasnil František Kotrba z krajské hygieny.

Vysoké teploty a rozzářené slunce začaly lidi již lákat. „Už jsem byla na Jindřišské pískárně, ale voda je špinavá. Klidně bych se koupala, je hezké počasí, na zahájení koupací sezony nečekám. Tam, kam jezdím, voda není čistá, tak se jen opaluji,“ uvedla Dagmar Barvínková z Jindřichova Hradce.

Někteří otužilci neodolali a plavou již několik týdnů. „Koupu se již měsíc ve Velkém Ratmírově. Voda je teplá, po zimě je ještě trochu kalná, ale už je každým dnem čistější,“ sdělil Karel Zíma. Největší komplikace ve kvalitě vody v letních měsících způsobují sinice. Jak zjistit, zda nejsou ve vodě, poradil František Kotrba: „Jednoduše lze nabrat vodu do pet lahve, nechat ji asi deset minut odstát a pokud bude na hladině zelený povlak, tak sinice ve vodě jsou.“ Zmínil i to, že je důležité odlišit sinice od řas, které nejsou zdravotně závadné, a na rozdíl od sinic, které se drží pouze u povrchu, jsou v celé hloubce vody.