V současné době je ideální čas vzít si hypotéku. Úrokové sazby nabízené bankami jsou příznivé, například hypotéku s pětiletou fixací lze získat s úrokovou sazbou již od 3,29 procenta.

Při výběru hypotéky jsou přitom stále nejdůležitějšími atributy úroková sazba a výše poplatků za zřízení či převod hypotéky.

Situaci na trhu s hypotékami zhodnotila manažerka společnosti Ekoma Finanční Poradna Karolína Bedáňová. „Pokud porovnáme úrokové sazby, je na hypotéku opravdu nejideálnější čas. Záleží ale na situaci každého člověka. Například minulý rok se úrokové sazby u hypotéčních úvěrů pohybovaly kolem 4,5 až 5 procent,“ řekla.

Zájem o hypotéky je podle slov Karolíny Bedáňové na Jindřichohradecku neustále. „Nějaký rapidní nárůst jsme ale nezaznamenali. Větší zájem pociťujeme například u přefinancování úvěrů ze stavebního spoření, kde je možnost snížit měsíční zatížení klienta,“ dodala.

Dalším častým důvodem pro přefinancování je možnost navýšení úvěru, pokud klienti původní úvěr podcenili.

V České republice má stále více klientů problémy se splácením svých hypoték a úvěrů a to hlavně z důvodů přecenění své finanční situace.

Roste také počet lidí, kteří se už nechtějí vázat ve vážném partnerském vztahu či v manželství. Zařizují si všechno sami, včetně bydlení. Přibývá proto počet případů, kdy se pro hypotéku rozhodnou jednotlivci.

Být na hypotéku sám však s sebou nese riziko, že se člověk například při ztrátě zaměstnání ocitne ve finanční tísni a nebude schopen splácet.

„Ve společnosti Ekoma Finanční Poradna ve většině případů realizují hypotéky rodiny či lidé žijící ve společné domácnosti. Nastavujeme a doporučujeme nastavení hypotéčních úvěrů tak, aby lidé neměli problémy se splácením. Pokud zjistíme u klienta, že nemá dostatečné příjmy či by v budoucnu hypotéku nezvládal platit, tak mu ji nedoporučíme,“ vysvětlila Karolína Bedáňová.

Na to, zda na Jindřichohradecku roste počet lidí, kteří financují koupi nemovitosti pomocí hypotéky, jsme se zeptali realitního makléře Jana Kyncla.
„Záleží hodně na bonitě klienta. Ale oproti loňskému roku jsme nárůst hypoték na koupi nemovitosti zaznamenali. Ovšem například oproti situaci před třemi lety je to zhruba jen třetina,“ uvedl Jan Kyncl.

Vysvětlil i důvody, které podle něj klienty od hypotéky odrazují. „Úrokové sazby jsou sice lákavé, ale banky přitvrdily pravidla. Také zápasíme s nedůvěrou klientů vůči hypotékám. Navíc se stává, že pokud klienti v jedné bance hypotéku nedostanou, stydí se a do další už žádat nejdou,“ uzavřel.

Zadlužit by se nechtěl Petr Vlček z Jindřichova Hradce. „Na byt jsem si našetřil. Hypotéku bych si brát nechtěl, protože v dnešní době může člověk snadno přijít o práci a pak nebude moci splácet,“ svěřil se.

„Nicméně chápu, když si někdo vezme hypotéku na bydlení. Nerozumím ale lidem, kteří si berou úvěry na dovolenou nebo na vánoční dárky. Takhle bych se nikdy nezadlužil,“ uzavřel.