Od začátku prázdnin vyráží policie na vodní toky a plochy po celé republice, je to v rámci bezpečnostně preventivního opatření „Bezpečně u vody“. Odhalují, ale hlavně předcházejí protiprávnímu jednání v souvislosti s řízením a provozem plavidel. A zároveň preventivně působí v rekreačních a chatových oblastech a kempech.

Na hladinu Lipna vyrazili 20. července 2021 taky hornoplánští policisté, kteří disponují motorovým člunem. "Lipenská přehrada je známou rekreační lokalitou, ve které se v letní sezóně navyšuje počet návštěvníků a rekreantů, kteří využívají vodní plochu k provozování různých aktivit a sportů," připomíná českokrumlovská policejní mluvčí Lenka Pokorná. "Hornoplánští policisté dohlíží, ve své lokalitě, mimo jiné i na bezpečný provoz na přehradě. Zaměřují se na kontroly malých plavidel, na jejich správné označení, technické vybavení, celkový stav, ale i na kontrolu průkazu vůdce plavidla a lodního osvědčení."

Policisté kontrolovali i dodržování zákazu požití alkoholických nápojů či užití jiných návykových nebo psychotropních látek. "Veškeré provedené kontroly byly bez závad a kontrolovaní lidé velmi dobře a vstřícně spolupracovali, což policisty velmi těší," doplnila mluvčí s tím, že v letních měsících budou policisté k vodním plochám nadále vyjíždět a dohlížet na bezpečný provoz plavidel, ale i preventivně působit na rekreanty na březích.