Zadáno pro mladé

Poté se rozhodl dodělat si maturitu na Soukromé střední škole služeb a provozu hotelu v Jindřichově Hradci a následně ještě navštěvoval pomaturitní studium angličtiny na místní obchodní akademii. Na první místo jeho zálib zahrnuje právě již zmíněné focení. „Za mých mladších let to byl sport, hlavně tedy fotbal, se kterým jsem skončil minulý rok a to ve Slavoji Žirovnice, ale musím říct, že jsem si prošel více kluby. V mládí jsem hrál také spolu s mými kamarády nadšeně tenis a nebylo nic neobvyklého, když jsme dokázali veškerý čas o prázdninách strávit na kurtu. Celý život mám rád vodu, plavání, a tak bych rád vyzkoušel i potápění,“ říká Šamal.

„Už od mého dětství mě bavilo prohlížet si fotky, zkoumat je. Když jsme s našima jezdili na dovolenou, tak jsem to byl já, kdo nosil fotoaparát a fotil. Po nějakém čase si rodiče koupili digitální fotoaparát, který jsem si v podstatě přivlastnil, a jakmile mě to popadlo, fotil jsem. Pak přišel na chvíli útlum, na focení jsem vůbec nemyslel, až pak přišla doba, kdy jsem si řekl, že bych si mohl koupit vlastní fotoaparát. Všemu jsem ale tak moc nerozuměl, proto jsem si musel nejdříve něco vyčíst, potom teprve jednat. Ani jsem nevěděl, co pořádně chci fotit, nejlépe všechno, a právě proto jsem se rozhodl pro koupi své první zrcadlovky, abych se trošku naučil,“ vzpomíná na své začátky Lukáš Šamal, který začínal z důvodu ceny a jeho schopností se starším fotoaparátem značky Canon eos 400D. „Když jsem ho poprvé držel v ruce, ani jsem nevěděl jak na to a nečetl si návod, i přesto jsem se dal hned první den do testování. Spokojenost ze začátku byla samozřejmě vysoká, protože to byl můj první fotoaparát, se kterým jsem se učil. Každé focení pro mě bylo učením,“ sdělil Šamal. Zpočátku spoléhal na automaticky nastavené režimy fotoaparátu, jako to mají digitální kompakty a postupem času se snažil přejít na manuální nastavení. Jak to tak často bývá, to mu po určité době přestalo stačit. Začal si tedy postupně dokupovat jiné příslušenství, doplňky, jiné objektivy, až nakonec přešel na jinou řadu fotoaparátů. Momentálně tedy fotí s Canonem eos 7D. „Mnohem lépe se ovládá, snadněji pracuje, má lepší potenciál ve všech směrech než ten předchozí, co jsem vlastnil. Nemůžu si vynachválit mnohem lepší parametry a použitelnost, což je krok dopředu a snad i dobrá pomoc při focení, ale samozřejmě už v jiné cenové relaci,“ uvádí Lukáš.

Prozatím mladý fotograf fotí převážně akce, jako jsou maturitní plesy, svatby a jiné příležitosti. Rád by si ale vyzkoušel a věnoval nějaký čas focení v ateliéru, k čemuž se ale určitě časem také dopracuje nebo si to alespoň vyzkouší. „Mým snem by bylo vycestovat kvůli fotografování na nějaký fotocestopis do exotických zemí za potápěním, a focení pod vodou či focení divokých zvířat nebo lidských kultur,“ prozradil. Lukáše na focení nejvíce baví ta otevřenost, volnost ve všech směrech, zkoušení nových věcí a samozřejmě je spokojen, když se jeho práce lidem líbí a rádi si prohlíží jeho fotky. „Miluji, když nečekaně zastihnu zajímavý okamžik, kterého by si nikdo jiný ani nevšiml, nebo by mu nevěnoval pozornost. Zkrátka z obyčejného předmětu nebo prostoru jde udělat pozoruhodnou fotku,“ dodává Šamal.

Lucie Schmiedová