Nová služba podle mluvčí města J. Hradec Elišky Čermákové umožní on-line doslovný přepis k naší infolince 384 351 111, která je provozována každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Tato služba je poskytována zcela zdarma.

Služba využívá simultánní přepis mluvené řeči a je určena hlavně lidem, kteří jsou nedoslýchaví nebo ohluchlí a lidem, kteří jsou schopni komunikovat v českém jazyce.

Městská knihovna v Jindřichově Hradci. Ilustrační foto
Čtenáři si půjčí v Hradci knihy skrze výdejní okénko

"Osoby se sluchovým postižením nechtějí používat nějakou redukovanou, zjednodušenou řeč. Chtějí skutečně vidět doslovně, co jim druhá strana hovoru říká. Velmi početnou skupinou, která efektivně využije tuto službu, jsou také senioři, kteří mnohdy mívají věkem získanou nedoslýchavost. Tuto službu využijí také cizinci, kteří mají jen částečnou znalost češtiny," uvedl Zdeněk Bumbálek, zakladatel společnosti Transkript Online s.r.o.

Nejprve si klient dle slov mluvčí města J. Hradec Elišky Čermákové musí na webových stránkách města vyhledat odkaz infolinky s logem pro neslyšící, který je umístěn v horní části webu vedle německé a anglické mutace webu. Poté je přesměrován na stránku, kde se mu ukáže pokyn pro zadání svého telefonního čísla, ze kterého bude volat, a následně postupuje podle uvedených instrukcí.