Nemocnice v okolí jsou připraveny poskytnout péči. Lidé jsou však vývojem ve zdravotnickém zařízení zklamaní.

„Ano, o situaci víme. Protože však k nám mířili pacienti z Dačicka už dříve, takže to výrazná změna nebude. Kapacitně bychom stačit měli,“ řekl včera Deníku ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma.

Podobně situaci vnímají i v sedmatřicet kilometrů vzdáleném Jindřichově Hradci. I tady jsou na novou situaci připraveni. „Naše nemocnice na to bude reagovat stejně jako v minulých letech, kdy se v Dačicích zavírala i jiná oddělení. Pacientům je u nás péče zaručena,“ uvedl ředitel jindřichohradecké nemocnice Jan Mlčák.

Deník se včera pokoušel kontaktovat i vedení nemocnice v Třebíči, ale nepodařilo se nikoho zastihnout.
Z uzavření interního oddělení jsou však rozčarováni starostové obcí v okolí Dačic. Mnozí z nich také zakládali nadační fond nemocnice, do kterého obce přispívaly podle počtu obyvatel na přístrojové vybavení zdravotnického zařízení. O tom, že současný stav ublíží nemocnici, si myslí své i předseda fondu Jaroslav Zuzák. Podle něj se už teď některé obce zdráhaly posílat do fondu příspěvky, po uzavření interny se může situace ještě zhoršit.

„Možná to je i tím, že si někteří myslí, že příspěvek jde provozovateli nemocnice, ale tak to samozřejmě není,“ míní Zuzák.

Jednou z obcí, která v poslední době příspěvky neposílá je i Staré Hobzí. „Jsme zklamaní. Počítali jsme, že staří lidé nebudou muset absolvovat dalekou cestu za lékařskou péčí až do Jindřichova Hradce. I proto se nadace zakládala,“ vysvětlil starosta Starého Hobzí František Štibich a dodal, že peníze do fondu obec neposílala kvůli napjatému rozpočtu, ale i nechuti zastupitelů.

„Jsou z toho všichni nešťastní. Není to jednoduché jezdit za doktorem takovou dálku. Škoda, že tak pěknou nemocnici postupně ruší,“ míní Zdeňka Novotná z Maršova u Studené.