Zatím poslední případ je ze začátku srpna, kdy si žena z Jindřichohradecka objednala na inzertním portálu S-Bazar mobilní telefon Apple iPhone 4S a prodejci za něj zaplatila pět tisíc korun.

„Peníze včetně poštovného, které činilo osmdesát korun, po dohodě zaslala na účet podvodníka. Do současné doby ale poškozená požadovaný mobilní telefon neobdržela a pachatel s ní přerušil veškerou komunikaci," popsala sled událostí jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Podle jejích informací podobných případů stále přibývá a lidé by měli být při nakupování na internetových prodejních serverech obezřetní. „Podvodníci si na portálu poskytují navzájem pozitivní hodnocení. Běžný občan pak lehce uvěří , že inzerent je solidní a solventní, a proto od něj zboží objedná a následně i koupí," upozornila mluvčí.

DOPORUČENÍ

- než se rozhodnete pro koupiprostřednictvím internetového portálu, tak je dobré vyhledat časový úsek, po který je prodejce zaregistrován na příslušném inzertním portálu. Jestliže dojde ke stížnostem občanů na neseriózního inzerenta, tak správce portálu ukončí možnost obchodování danému prodejci

- je vhodné nezasílat penízepředem, ale až na základě dobírky při převzetí požadované zásilky

Přestože podvodů při nákupech na internetu neubývá, počet lidí, kteří tak nakupují, naopak roste. Bobina Linková z Jindřichova Hradce sice příliš často internetové obchodování nevyužívá, ale její dcera Tereza je s tímto způsobem nakupováním spokojená. „I kolegyně z práce takhle s manželem nakoupí skoro všechno a vždycky jsou s tím spokojení," dodává.

Petra Jouzová