VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ivan Horáček: Majitel psa se často ani nepřihlásí

Chlum u Třeboně/ROZHOVOR/ - Upozornění na nelegální psí hotel v Dunajovicích následně znamenalo paradoxně pro provozovatele odchytové služby Ivana Horáčka z Chlumu u Třeboně vysvětlování na úřadech.

13.8.2009
SDÍLEJ:

Provozovatel odchytové stanice v Chlumu u Třeboně Ivan Horáček (na snímku) se stará o své vlastní psy, ale poskytuje zázemí i těm odchyceným.Foto: Renata Pávková

Nedorozumění, ke kterému došlo kvůli platnosti nové novely zákona, bylo však ihned zažehnáno. Protože si stále hodně lidí i zástupců obecních i městských úřadů často neví rady se zatoulanými psy, odpověděl Ivan Horáček na některé otázky.

Provozujete odchytovou službu již dlouho? Co vás k ní přivedlo?
Odchytovou službu provozuji od roku 2007, kdy se na mě obrátil místostarosta městyse Chlum u Třeboně, jestli bych nevykonával pro městys tuto činnost, neboť se tu občas objevil opuštěný pes a obec nebo město dnes mají ze zákona povinnost se o tyto zvířata postarat. Protože mám zde nejlepší podmínky ohledně místa i kotců, ale i dostatečné zkušenosti. Absolvoval jsem tedy týdenní kurz v Brně na vysoké škole veterinární a získal osvědčení k odchytu. S vedením městysu jsem uzavřel smlouvu o poskytování této služby a protože Chlum u Třeboně v současné době nedisponuje záchytnými kotci pro odchycené psy, tak po dobu provozování této činnosti budou využívány moje kotce na vlastním pozemku, které zároveň používám k umístění vlastních psů.

Když se na vás někdo obrátí, abyste odchytil toulavého psa, co všechno je k tomu potřeba? Na jaká další místa ještě mimo městys vyjíždíte?
Protože se jedná o zpoplatněnou službu, tak vyjíždíme k odchytu na zavolání Policie ČR nebo pověřeného pracovníka obecního či městského úřadu, v jehož teritoriu se toulavý pes nachází. Vyjíždíme i mimo Chlum, zatím převážně pouze v rámci jindřichohradeckého nebo budějovického okresu.

Odchycením ale vše nekončí, kam potom dáte psa a kdo se o něj stará, než si ho najde majitel?
Odchycené psy vozíme okamžitě k veterinární prohlídce, kde je pes vyšetřen, naočkován a odčerven proti případným parazitům a potom umístěn do našich odchytových kotců. Mezitím hledáme majitele, vyhlášením v místním rozhlase, fotkami v regionálním tisku a nabízíme psa i přes internet. Vždy se nám podařilo odchycené psy umístit. Zatím jsme žádného nevezli do útulku.

Kdo po celou dobu hradí péči o zvířata včetně jejich krmení? Jak na to sháníte finance?
Obce a města mají povinnost se o zatoulané psy postarat a hradit veškeré náklady spojené s odchytem, veterinární péčí, dočasným ustájením, krmením a následným převozem psa do útulku v případě, že majitel není zjištěn. Pokud se majitel najde, tak mu veškeré náklady obecní nebo městský úřad naúčtuje a ve správním řízení může takový majitel dostat pokutu až do výše tří tisíc korun.

Často se stává, že se majitel pejsků nepřihlásí, jaký je pak jejich další osud?
Velice často se majitel psa nepřihlásí. Byly i takové případy, že majitel se ozval a když zjistil, že musí uhradit náklady s odchytem, raději řekl, že pes není jeho. Je to smutné. Toto by odstranila povinnost očipování všech psů bez výjimky. Když se majitel nepřihlásí, pes jde do útulku na náklady obce nebo města.

Kynologií se zabýváte již řadu let, mohl byste své zkušenosti upřesnit?
Služební kynologií se zabývám od roku 1978. Dříve jsem dělal předvýchovy služebních psů. V současné době tuto činnost vykonávám pro armádu a vězeňskou službu na základě živnostenského oprávnění. Naši psi jsou převážně využíváni k vyhledávání drog a výbušnin. Slouží ale i v armádě USA. Jeden pes je s americkou armádou na misi v Afghánistánu, což považujeme za náš největší úspěch, neboť máme požadavky na další takové psy. Dále máme jednu fenu na letišti v Amsterodamu k vyhledávání drog a dva psi slouží od ledna 2009 i ve skotské armádě.

Starost o dobré zázemí psů je u vás na prvním místě. Vaše upozornění na takzvaný psí hotel však mělo jinou odezvu, než jste čekal, mohl byste situaci přiblížit?
Přesně tak, minimálně dva roky všichni věděli o existenci psího hotelu, a to jak obecní úřad, tak živnostenský úřad, který tam byl na kontrole minulý rok, a protože jim nikdo neotevřel, tak nic nezkontrolovali. Psi pobíhali po okolí a až na upozornění majitele psa z Prahy, který zde měl svého psa, který v noci proskočil zavřeným oknem a poraněný běhal po okolí, mi došla trpělivost s liknavostí státních úředníků a na případ jsem upozornil. Jako první odezva na upozornění byla provedena kontrola ze strany veterinární správy u mne, jak mám odchycená zvířata ustájena, zda mám vyhovující kotce a zda mám všechna potřebná povolení k odchytu. Dokonce se mnou bylo zahájeno správní řízení, kde mi byla uložena pokuta, která po mém odvolání byla zrušena.

Zařízení pro rodinné zvířecí miláčky začínají pomalu vcházet lidem do povědomí. Podle čeho by měli lidé takové zařízení vybírat, když potřebují psa ohlídat, aby mohli odjet třeba na dovolenou?
Lidé by se měli osobně přesvědčit, kde bude pes ustájen a v jakých podmínkách. Hodně již napoví vzhled nemovitosti a jeho okolí. Měli by dát na doporučení známých, kteří již využili služeb konkrétního hotelu, přečíst si i recenze na konkrétní zařízení. Nikdy psa nepředávat za tmy a přede dveřmi, kdy vás majitel hotelu nechce vpustit dovnitř. Opravdu být obezřetný a zeptat se také, zda v případě potřeby je v dosahu veterinární lékař, nejlépe 24 hodin denně. Telefonní kontakt je samozřejmost, aby se majitel zvířete mohl kdykoliv ujistit, že je vše v pořádku a nebo naopak při potížích, které by nastaly, mohli kontaktovat majitele zvířete.

Autor: Stanislava Koblihová

13.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení