Sedmdesátiletá Jana Vágnerová, která bydlí hned naproti objektu zaznamenala nejen pohyb novinářů, ale také dva dni po sobě vozidla zdravotnické záchranné služby. "Minulý týden jsem tu viděla stát dvě sanitky, to už mi bylo podezřelé. Hned jsem si říkala, že je asi testují," zmínila s tím, že druhý den se situace opakovala. Obyvatelé ubytovny dle jejích slov začali nosit ochranné pomůcky až v posledních dnech.

Nákazy se samozřejmě obává. "Trochu se bojím, když je to už tak blízko," dodala s tím, že od pondělí nosí roušku při sobě i na cestě do města. Strach má i svou matku, která žije v místním domově důchodců. "V neděli nás informovali formou sms o zákazu návštěv, v pondělí jsme ji mohli vidět aspoň přes zahradu," dodala s tím, že už první tříměsíční odloučení špatně nesla. "To víte je jí už čtyřiadevadesát let," popsala Jana Vágnerová.

Na mimořádná opatření hygieniků reaguje od časného rána i prachatická radnice, která v opakovaných intervalech informuje obyvatele městským rozhlasem o zásadách, které by měli dodržovat.

Prachatický okres se po rapidním víkendovém nárůstu počtu nakažených koronavirem stal pomyslným třetím nejsilnějším ohniskem nákazy v Čechách. Nejvíce nakažených v republice pochází ale stále z Jihlavska a Karvinska.

Lidé mají z nového onemocnění respekt, ale přesto se nechtějí vzdát tuzemské dovolené. Manželé Kateřina a Petr Smetanovi se v prachatickém obchodě zastavili pro nějaké zásoby při své cestě na Šumavu. "O místním problému jsme slyšeli, proto jsme se raději před cestou vybavili rouškami i dezinfekcí," přiblížila mladá žena.

Opatrnosti dle jejich slov není nazbyt. "Raději se budeme pohybovat v přírodě a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Chceme se podívat k prameni Vltavy, na Bučinu či podél původní Zlaté stezky jako ve filmu Král Šumavy. V těchto lokalitách nás snad vir nedožene," smál se Petr Smetana.